Nemáte povolený javascript, čo môže výrazne ovplyvniť funkcionalitu, interakciu ako aj celkový pôžitok zo stránky
Obrázok používateľa Anonymous
Skutočný snem v akcii

Vyhodnotenie 27. a 28. parlamentnej schôdze

Portál SkUtočnýSnem.sk sa v treťom mesiaci svojho fungovania zameral na rokovania poslancov počas 27. riadnej parlamentnej schôdze a 28. mimoriadnej schôdze, ktorá trvala len pár minút.

ROZPOČET

Najvýznamnejším zákonom, ktorý na tejto schôdzi bol predložený, bol zákon o štátnom rozpočte.

Hneď pri úvode hodnotenia rozpočtu sa nám natíska otázka, prečo nespokojný učitelia, lekári, sestričky a všetci tí protestujúci počas roka boli pri schvaľovaní rozpočtu, keď v ňom vo väčšine prípadov nie sú prostriedky na splnenie požiadaviek týchto skupín. Ako funguje aktivizmus a hlavne vodcovia týchto skupín na Slovensku, keď sú v rozhodujúcej chvíli ticho?

Návrh štátneho rozpočtu napriek búrlivej diskusii a kritike Bruselu, negatívnemu stanovisku Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ale aj iných inštitúcií bol prijatý. Stalo sa tak, hoci je rizikový a argumentácia Ministra financií vôbec nebola hodnoverná. Rozpočet ráta s jednorazovými opatreniami, spolieha sa na úspešný výber daní a siaha po zavádzajúcich praktikách a kamuflážach. Väčšina diskusií k rozpočtu prebehla v neprítomnosti predkladateľa zákona. Okrem toho sa rozpravy úspešne vyhýbala väčšina vládnych činiteľov.To, že argumentácia opozície bola trefná si môžete pozrieť napr. TU: http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/Vystupenie/114687/Novotny_Viliam.html

To, že politici sú zvyknutí nielen pri rozkrádaní ale aj pri riadení štátu a zostavovaní rozpočtu využívať podvod jasne hovorí aj nasledovný blog: http://peterdrab.blog.sme.sk/c/344177/Rozpravka-o-ciernom-zlate-a-skrytom-statnom-dlhu-471-milionov-EUR.html#ixzz2nuYLTAZVTeda napr. v príjmoch rozpočtu je zahrnutá cena štátom vlastnených núdzových zásob ropy, nie však úver aj s úrokmi, ktoré si na tieto zásoby berie štát cez nastrčený subjekt, ktorý v budúcnosti celkom ľahko môže občanov SR o tieto zásoby pripraviť. Keby sa tento úver zarátal do výdajov aj s úrokmi (ktoré pri tejto podvodnej operácii bude platiť občan do vreciek spriaznených finančných skupín), zadĺženie štátu by presiahlo 55%, čo znamená spustenie mechanizmov dlhovej brzdy a radikálne zhoršenie životných podmienok pre obyvateľstvo. Aj tento príklad ukazuje, že politici konajú len s cieľom vykradnúť majetok občanov, pričom ďalší vývoj životných podmienok ich vôbec nezaujíma.

Zaujímavé je aj to, že rozpočet ráta s tým, že štát bude platiť menej za svojich zamestnancov (je to suma cez 100 milónov EUR), pričom ráta, že túto sumu zaplatia zamestnenci a živnostíci zvýšenými odvodmi. Netvrdila táto vláda, že nebude zvyšovať daňové a odvodové zaťaženie občanov? Samozrejme tvrdia, že dane sa nemenia, ale o zvýšených odvodoch a správnych poplatkoch mlčia, pričom ich správanie naznačuje, že rátajú s tým, že občan je úplný hlupák.

Schváleniu rozpočtu však predchádzala ešte správa o vývoji ekonomiky Slovenska. Dňa 3.12.2013 o 15.00 Minister vnútra Kaliňák svojimi tvrdeniami, budil dojem, akoby nevedel o tom, že jeho rezort zvyšoval v roku 2013 správne poplatky. Tabuľku s presnými zmenami sadzieb správnych poplatkov si môžete pozrieť v priloženom linku:http://www.mzdovecentrum.sk/clanok-z-titulky/zmeny-vo-vybranych-polozkach-sadzobnika-spravnych-poplatkov-od-1-10-2012-a-1-1-2013.htmZdá sa, že pravá ruka nevie, čo robí ľavá.

PLATOVÉ POMERY ÚSTAVNÝCH ČINITEĽOV

Ďalším kľúčovým zákonom bol zákon o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov. Fraška, ktorá sa odohrala v búrlivej diskusii tiež za neprítomnosti väčšiny poslancov SMERu vám snáď napovie, ako úprimne to so svojimi mandátmi a poslaním naši verejní činitelia myslia. Vypočujte si ONline vystúpenie poslanca Júliusa Brocku o platoch poslancov, ktoré priznali za minulý rok v daňových priznaniach.Neuveriteľné čísla. Odporúčame hlavne pasáž, ktorú si vyhľadajte podľa minutáže cca 9:50 hod. Nateraz ten link hádže chybu, ale možno časom pôjde. (odsledujeme to ak by nešiel a pokúsime sa vyhľadať nový link).http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/Vystupenie/113842/Brocka_Julius.html

Priemerne tam zaznievajú čísla príjmov okolo 50 tis EUR na osobu.Hovorí sa o zmrazovaní platov poslancov, ktoré sú smiešnou čiastkou v porovnaní s ich bočnými príjmami, takže aké je to divadlo pre občanov? A čo takto zákon o nezlučiteľnosti funkcií. Mnohí z poslancov sedia na viacerých stoličkách a okrem toho podnikajú. Naozaj sú odkázaní na poslanecké platy? Je vzdanie sa poslaneckého platu až tak veľkorysím gestom, ako sa nám snažia pred kamerou v parlamente zahrať?

ZÁKON O DAŇOVÝCH LICENCIÁCH

Ďalším zaujímavým zákonom, ktorý sa pán minister Kažimír snažil pretlačiť bol zákon o daňových licenciách. Akým podvodným spôsobom sa dostal do Parlamentu v podobe pred schvaľovaním? Verejnosť sa nemohla k nemu vyjadriť, pretože jeho konečná verzia bola doručená až v 2.čítaní. Ďalší podvod na občanoch? Čítajte viac TU:

http://skutocnysnem.sk/list/danove-licencie-hlasujte-za-alebo-proti-vyzve-prezidentovi-slovenskej-republiky-vetovat-navrh

Na margo navrhovaných daňových licencií, ktoré sú veľmi kritizovanou témou opozičný poslanec Kaník namietal, že deliť spoločnosť na "zlých" podnikateľov, ktorí stoja proti zamestnancom, je škodlivé. Možno získate cez daňové licencie pár eur navyše, ale zároveň zabezpečíte, že tá kuchárka alebo šofér nebudú mať žiadnu prácu," zhodnotil Kaník.

Kažimír následne pripustil zmeny v nastavení podmienok daňových licencií, (či sa reálne aj niečo zmení, to sa ešte nevie), keďže prvé sa majú platiť až na jar 2015. Je preto priestor na isté korekcie v priebehu roku 2014." To všetko sa ale uvidí, pretože pán Kažimír hľadí primárne na to, ako naplniť štátnu kasu a nie ako uľaviť občanom a podnikateľom. Vôbec nieje isté, či k nejakým korektúram dôjde.

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/7022742/kazimir-vacsina-akcioviek-dane-neplati-ucitel-na-ne-rocne-da-2200-eur.html#ixzz2m2Bv8Q6J

Kontroverzné zákony, ktoré prezident vetoval boli naspäť v pôvodnej podobe predložené na hlasovanie a poslanci SMERu prelomili prezidentské veto 2-krát po sebe. O ktoré zákony išlo?

ZÁKON O POMOCI V HMOTNEJ NÚDZI

Strana SMER vie, že navrhla protiústavný zákon o hmotnej núdzi...o nútených prácach.http://skutocnysnem.sk/zakon/680

Strana SMER je pripravená pokúsiť sa zmeniť Ústavu SR pre zákon o hmotnej núdzi, ak by ho ústavný súd označil za protiústavný.http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/301078-kalinak-zakon-o-hmotnej-nudzi-nie-je-vseliek-je-sucastou-riesenia/

Citujeme zo zdroja pravda.sk: "Poslanci opätovne, v pôvodnom znení, schválili nový zákon o pomoci v hmotnej núdzi. Neakceptovali tak pripomienku prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorý požadoval z okruhu prác, v rámci ktorých budú plnoleté sociálne odkázané osoby povinné odpracovať si základnú dávku v hmotnej núdzi v sume 61,6 eura, vypustiť menšie obecné služby."V zákone tak chcel Gašparovič ponechať povinnosť odpracovať si túto dávku len v rámci dobrovoľníckej činnosti alebo pri prácach na predchádzanie mimoriadnej situácie a pri odstraňovaní následkov mimoriadnej situácie.

Základnú dávku v hmotnej núdzi v sume 61,60 eura tak bude štát podľa schváleného zákona od budúceho roka vyplácať len tým plnoletým sociálne odkázaným osobám, ktoré mesačne odpracujú v rámci malých obecných služieb alebo dobrovoľníckych prác 32 hodín. Základným predpokladom tejto podmienky však bude, že mu takúto činnosť obec ponúkne.Pri štvorčlennej rodine, kde ani jeden z rodičov nepracuje, by tak suma sociálnych dávok klesla zo 156 eur na 36 eur."http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/300585-smer-prelomi-veto-prezidenta-pri-hmotnej-nudzi/

ZÁKON O KOLEKTÍVNOM VYJEDNÁVANÍ

Druhý zákon, pri ktorom poslanci SMERu prelomili prezidentské veto je zákon o kolektívnom vyjednávaní. Stalo sa tak len preto, že SMER má v parlamente vačšinu."Od januára by tak malo platiť, že ak sa odborári a zástupcovia zamestnávateľov z istého odvetvia dohodnú na zvýšení platov, musia sa dohodou riadiť aj firmy, čo majú viac ako 20 zamestnancov, hoci nesúhlasia so zvýšením. Táto úprava sa podľa Republikovej únie zamestnávateľov môže týkať 11-tisíc firiem."

Prezident navrhol, aby sa kolektívne zmluvy vyššieho stupňa netýkali firiem, ktoré majú menej ako 50 zamestnancov. Zdôvodnil to európskou legislatívou, podľa ktorej sa za malý podnik považuje ten, čo má menej ako 50, nie menej ako 20 zamestnancov. „Pán prezident má obavy, že schválené znenie zákona by ohrozilo existenciu firiem a aj pracovné miesta," povedal prezidentov hovorca Marek Trubač. Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/7019791/smer-neprijal-prezidentov-navrh-odbory-budu-diktovat-vyssie-platy.html#ixzz2lqGSQJp3

Zdá sa vám, že arogancia vládnej moci je ešte stále únosná?Na tejto parlamentnej schôdzi došlo aj k ostrým výmenám a to si môžete odsledovať TU:Poslanci dňa 12.12. od 11tej hodiny kritizujú postup predsedu parlamentu Pavla Pašku, pretože zrušil rozpravu, čo sa v histórii parlamentu nedialo ani za Mečiara.Okrem toho je kritizovaný za to, že upravuje činnosť parlamentu tak, aby to vyhovovalo vláde. Počas predošlých 4 dní sa na rozprave o štátnom rozpočte členovia vlády neunúvali na rokovanie parlamentu prísť. Sála bola takmer prázdna a teraz si vláda diktuje načasovanie hlasovania o štátnom rozpočte.Poslanci sú pobúrení a tvrdia, že Národná rada SR tu nieje podriadená vláde, ale má vládu kontrolovať. Majú pravdu.Zdá sa, že poslanci SMERu a členovia vlády SR naplno prejavujú svoje nekalé praktiky a aroganciu moci bez okolkov v priamom prenose pre kamerami v NR SR. Kritika je oprávnená.Video záznamy arogancia vládnej moci demonštrovanej prostredníctvom predsedu parlamentu v priamom prenose. Ak vám videjká nepôjdu, tak len preto, že na stránke vládneho portálu nrsr.sk majú v archíve problém (napr taký, že sa im nechce zverejňovať videjká, ktoré by mohli vládu a poslancov SMERu kompromitovať).

http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/Vystupenie/114976/Lipsic_Daniel.html

http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/Vystupenie/114970/Hlina_Alojz.htmlVyjadrenie poslanca Sulíka o tom, že sú ohrozené demokratické práva parlamentu.

http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/Vystupenie/114978/Sulik_Richard.html

Vyjadrenia poslanca Brocku o tom, že NR SR nie je podriadená vláde, ale naopak, je tu preto, aby vládu kontrolovala.

http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/Vystupenie/114981/Brocka_Julius.html

Poslanec navrhol, aby bolo okamžite zvolané poslanecké grémium.

http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/Vystupenie/114985/Viskupic_Jozef.html

Poslanec Lipšic hovorí o tom, že parlament bol dehonestovaný, a vyzýva Pašku k poneseniu zodpovednosti.

http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/Vystupenie/114991/Lipsic_Daniel.html

Poslanec Kollár navrhuje ústavný zákon o zrušení parlamentu.

http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/Vystupenie/114993/Kollar_Jozef.html

 

Takto by sme mohli prejsť zákon po zákone, ale bolo by to veľmi dlhé a únavné čítanie. Preto vám odporúčame už len skrátený report o tom, ako vlastne táto parlamentná schôdza dopadla.

Z naplánovaných 78 návrhov zákonov bolo prerokovaných 48. Poslanci ako keby strácali koncom roka dych. Z celkového počtu prerokovaných zákonov bolo 12 schválených, 19 neschválených, 15 bolo posunutých do ďalšieho čítania, o dvoch návrhoch zákona sa nepokračovalo v rokovaní. Ostatné naplánované návrhy zákonov sú posunuté na ďalšiu parlamentnú schôdzu.Medzi schválenými sú len zákony predložené vládou alebo poslancami SMERu:- O platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov- O pomoci v hmotnej núdzi (prelomené prezidentské veto)- O kolektívnom vyjednávaní ( prelomené prezidentské veto)- o Úrade pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb a Dopravnom úrade- o výbere mýta- o dráhach- o podpore cestovného ruchu- o diaľničnej známke- o prídavku na dieťa- o používaní a ochrane olympijskej symboliky- o ochrane spotrebiteľa- o protifašistickom odboji

Medzi neschválenými sú len návrhy predložené opozičnými poslancami:- o rodičovskom príspevku- o energetike- o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti o záchrannej zdravotnej službe- o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti- o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže a železničnej polície- o ochrane spotrebiteľa- o umelom prerušení tehotenstva- o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti- o sociálnom poistení- o štátnej službe- o ochrane prírody a krajiny- o správnych poplatkoch- o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov- o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky, o konaní pred ním a o postavení jeho sudcov- 2x návrhy zákona, ktorým sa dopĺňa Ústava Slovenskej republiky- o vlastníctve bytov a nebytových priestorov- o výchove a vzdelávaní (školský zákon)- o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch

ZÁKON O NEBANKOVÝCH SUBJEKTOCH

27. schôdza bola prerušená kvôli zvolaniu mimoriadnej 28.parlamentnej schôdze, ktorá však trvala len niekoľko minút. Zvolali ju opoziční poslanci a malo sa na nej rokovať o nekalých praktikách nebankových subjektov na Slovensku, ktorých úžernícke praktiky sa rozmáhajú ako huby po daždi.http://www.topky.sk/cl/100535/1372218/Tvrde-slova-v-parlamente-kvoli-nebankovkam--Toto-su-Ficove-istoty--Smer-na-obcana-kasleNa schôdzi sa však nič pozitívne nedosiahlo.

Záver správy  zdiania na 27. a 28. parlamentnej schôdzi

27. parlamentná schôdza bola v poradí už treťou, na ktorú sme sa zamerali. Sledovali sme nielen účasť a hlasovania poslancov, ale aj to, či sa dodržujú všetky pravidlá rokovania. Chceme totiž vedieť, ako je možné, že sa pri hlasovaniach môže využívať signál „prst hore, alebo prst dole", keď mandát poslanca a jeho hlasovania majú byť vykonávané dobrovoľne, na základe svedomia poslanca.http://skutocnysnem.sk/odkaz/hlasovanie-niektorych-poslancov-je-manipulovaneNávrhy zákonov opozičných poslancov boli opäť plne ignorované. Prešli len vládne zákony a zákony poslancov vládnucej strany SMER. Keby bola pri vláde súčasná opozícia, predpokladáme, že by zas boli schvaľované len koaličné návrhy.

Či sú predkladané návrhy zákonov podľa občanov akceptovateľné alebo nie zisťujeme a priebežne vás v prípade podozrenia o neústavnosti niektorého z navrhovaných zákonov informujeme.----------------------------------------------------------------------Významnou udalosťou na portáli SkUtočný Snem je zapojenie sa občanov-používateľov portálu do hlasovania za zákony.Najviac hlasovaným zákonom bol návrh zákona, ktorý si môžete pozrieť TU:http://skutocnysnem.sk/zakon/428Za návrh zákona hlasovalo do 20. Decembra 131 hlasujúcich občanov.Zákon v parlamente schválený nebol, pretože ho nepodporil celý poslanecký klub SMERu aj zopár poslancov z opozície.Zoznam poslancov, ktorí nemajú záujem na tom, aby sa občania mohli obhájiť v referende uvádzme TU:http://skutocnysnem.sk/blog/zoznam-poslancov-hlasujucich-proti-sfunkcneniu-referenda

Dalšími najviac hlasovanými zákonmi zo strany občanov boli tieto:Zákon o štátnom rozpočte, ktorý bol schválený: http://skutocnysnem.sk/zakon/682Zákon o organizácii činnosti vlády a štátnej správy, o ktorom sa ešte bude rokovať: http://skutocnysnem.sk/zakon/114A zákon o lesoch, ktorý nebol schválený, pretože ho navrhovateľ stiahol z rokovania : http://skutocnysnem.sk/zakon/414

Do ostatných hlasovaní o zákonoch sa zapojilo v priemere 6 občanov, čo je na porovnanie verejnej mienky s hlasovaním poslancov nedostatočný počet.Na portáli SUS je registrovaných cez 800 občanov. Je to viac ako je počet poslancov v Parlamente. Aby sme mohli porovnať občianske hlasovanie s hlasovaním poslancov je potrebné, aby sa do hlasovania zapojila väčšina registrovaných používateľov portálu. Portál odštartoval svoju činnosť skúšobnou prevádzkou v septembri a to v priebehu 23. schôdze NR SR.27. parlamentná schôdza bola v poradí treťou, ktorú sme sledovali. Vieme, že aktivizovať občanov nie je jednoduché, ale neprestaneme sa o to pokúšať ďalej. Za posledný mesiac sa návštevnosť portálu niekoľkonásobne zvýšila.

Veríme, že portál SUS je správnym miestom pre vyjadrenie názorov občanov, aby mohli prostredníctvom neho vytvoriť sústredený tlak na politikov. Je potrebné strpieť počiatočné fázy vývoja portálu, jeho technické nedokonalosti ktoré odstraňujeme a pomôcť nám, jeho tvorcom zvýšiť počet registrovaných členov tak, aby sme sa dočkali žiaduceho efektu.Pozývame aj vás, aby ste sa zapájali do občianskeho hlasovania TU na portáli.Opätovne vás pozývame, aby ste sa oboznámili s myšlienkou sfunkčnenia referenda, ktoré je jediným možným nástrojom na legálne a pokojné riešenie problémov Slovenska v hraniciach zákona. Snažíme sa o vyvolanie celospoločenskej diskusie o parametroch, ako by malo byť referendum nastavené. Pozrite si občianske návrhy TU: http://skutocnysnem.sk/list/sfunkcnenie-referenda-zjednotenie-propagacia-0

Ak budete hlasovať za niektorý návrh zákona na portáli, prosím nehlasujte za zákon podľa toho, kto ho predložil, ale podľa jeho obsahu. Nezabúdajte pri tom, že je dôležité o zákonoch diskutovať a pomôcť aj ostatným členom hľadať pravdu.Ak máte vedomosť o nebezpečenstvách predkladaného zákona, poďte o tom napísať na portál v sekcii Stručný popis k zákonu, alebo formou blogu k zákonu.Ak ste účastníkom hromadnej pripomienky a vidíte, že sa pre Slovensko a jeho občanov chystá protiústavný zákon, hovorte o tom na tomto portáli. Tak, ako to už občania urobili napr. pri kontroverznom zákone o predaji vody do zahraničia, predaji slovenskej pôdy zahraničným subjektom alebo opatrením EU o osivách, či o Juvenilnej justícii. Za všetky tieto podnety vám chceme poďakovať. Veríme, že môžu pomôcť zmariť pripravované škodlivé zákony. Preto píšte blogy, otvorené listy, pripájajte multimediálne odkazy a diskutujte! Váš hlas za zákon alebo za Otvorený list môže poskytnúť spätnú väzbu politikom. Môže vyvinúť tlak na ich rozhodovanie, lebo verejná mienka je to, čo sledujú a čoho sa boja. Nechcú predsa stratiť svojich voličov. Vaše hlasovanie môže spôsobiť reálnu zmenu v nastolení priamej moci občanov. Povedzte preto o tejto možnosti aj svojim známym. Čím viac vás bude, tým lepšie.

Občanom, ktorí to dnes už robia ďakujeme!