Nemáte povolený javascript, čo môže výrazne ovplyvniť funkcionalitu, interakciu ako aj celkový pôžitok zo stránky
Obrázok používateľa Anonymous
BlogOdkaz
Obrázok používateľa elena.fatulova

Nenechajte sa klamať úradníkmi ani médiami!

Neverte úradníkom ani médiám!

 

Vývoz vody pre komerčné účely možno nazvať miliardovým obchodom a lúpežou storočia. Stoja za ním anonymné a prísne utajované podnikateľské skupiny, ktoré si našli spôsob a cestu, ako si potajomky privlastniť (sprivatizovať) naše vodné zdroje, ktoré sú ešte stále vlastníctvom nás všetkých. Novela vodného zákona to však zmení.

Čo sa deje v zákulisí

Vývoz a obchodovanie s vodou je projekt, ktorý sa v tajnosti pripravuje už dlhší čas. Je to scenár, ktorý má 3 základné dejstvá.

Dejstvo I sa zavŕšilo, keď vláda schválila iniciatívny materiál Ministerstva životného prostredia SR v októbri 2012, v ktorom vyjadrila súhlas s vývozom vody do zahraničia v množstve viac ako 8 600 l/s. Tým si otvorila cestu k legalizácii vývozu vody.

Dejstvo II prebieha. Vláda uskutočňuje legalizáciu vývozu vody do zahraničia schválením novely vodného zákona, v ktorom vodu degradovala na obyčajný tovar. Novelu majú teraz v rukách poslanci, ktorí o nej budú rozhodovať na najbližšej schôdzi parlamentu. Scenár je schválený, úlohy rozdané, dejstvo je pred ukončením.

Dejstvo III začne okamžite po schválení novely vodného zákona. Voda už bude len obyčajným tovarom, vodné zdroje čiastočne sprivatizované, cesta na uskutočnenie miliardového obchodu bude otvorená. Ako bude prebiehať je veľkou neznámou. Ľudia z neho už uvidia veľmi málo. Bude prebiehať v úplnej tichosti, v úzkom kruhu úradníkov a podnikateľov, ktorí si budú deliť našu vodu. Bez nás.

Klamstvá

Príprava novely vodného zákona je sprevádzaná účelovým klamaním Ministerstva ŽP verejnosti cez verejnoprávne médiá.

1. klamstvo: Ministerstvo tvrdí „voda je tovar a Slovensko nemôže brániť jej vývozu do zahraničia." Nie je to pravda. Vodná politika EÚ je založená na princípe, ktorý je zakotvený v európskom predpise (Rámcová smernica o vode) v znení: „Voda nie je komerčný výrobok ako iné výrobky, ale skôr dedičstvo, ktoré treba chrániť, brániť a nakladať s ním ako takým.

 

2. klamstvo: Ministerstvo tvrdí, že súčasná právna úprava podzemnú vodu nechráni pred jej nekontrolovateľným vývozom. Nie je to pravda. V súčasnosti sa voda zo Slovenska legálne vyvážať nedá. Okrem iného bráni tomu aj Ústava SR, podľa ktorej sú podzemné vody vo vlastníctve Slovenskej republiky.

 

3. klamstvo: Ministerstvo tvrdí, že navrhovaný mechanizmus povoľovania sprísni ochranu vôd. Nie je to pravda. Pôjde o živelný mechanizmus, ktorý budú riadiť úradníci a obchodníci bez účasti odbornej aj laickej verejnosti.

 

4. klamstvo: Ministerstvo tvrdí, že sme počas rozporových konaní nepredložili žiadne argumenty proti vývozu vody. Je to lož. Priamo Ministerstvu boli predložené 3 zásadné dokumenty, ktoré v plnom znení zverejňujeme TU:

 

https://drive.google.com/file/d/0B5mcSK3uIZtucUVlaGpIRXl1M0k/edit?usp=sharing

 

https://drive.google.com/file/d/0B5mcSK3uIZtuMkhwY0x2RjZuYVE/edit?usp=sharing

 

https://drive.google.com/file/d/0B5mcSK3uIZtuZFV6c0tsUFF2eTg/edit?usp=sharing

 

Riziká

Sú veľkou neznámou. Nie sú stanovené žiadne limity pre vývoz vody, a preto je to riziko obrovské. Nie sú známe základné vstupné údaje, ktoré Ministerstvo opakovane odmieta predložiť verejnosti. Preto sa opakovane na ne pýtame:

1. Koľko máme využiteľných zdrojov a využiteľných množstiev podzemných vôd a aký podiel z toho predstavuje kvalitná pitná voda pri priemernom a minimálnom stave (obdobie sucha)?

2. Koľko vody potrebujeme pre vlastnú spotrebu?

3. Aké sú očakávané poklesy využiteľných zdrojov vzhľadom na zaznamenané znižovanie množstva a zhoršovanie kvality podzemnej vody?

4. Koľko máme prebytočnej vody, ktorú môžeme bez obáv a akéhokoľvek rizika vyvážať?

Odpovede na tieto otázky sme doteraz nedostali. Riziko drancovania vodných zdrojov je veľmi vysoké.

 

Cena vody

Doteraz možno vodu využívať len ako službu vo verejnom záujme. Po schválení novely voda už bude obyčajným tovarom, o ktorú sa začnú ruvať obchodníci, ktorí budú na nej profitovať. Cena vody už nebude regulovaná, ale bude sa riadiť ponukou a dopytom. Treba sa pripraviť na drastický nárast cien vody. Vieme, aký je vo svete nedostatok vody, preto záujem, a tým aj cena vody bude logicky narastať. Aké sú garancie, že to neovplyvní cenu vody pre našich ľudí?

Takmer s určitosťou môžeme povedať, že záujem bude predovšetkým o vývoz kvalitnej pitnej vody. Menej kvalitná zostane pre našich ľudí, ktorí budú musieť za jej úpravu platiť.

Aké šance má verejnosť

Len vďaka podpore verejnosti, ktorá zareagovala okamžite a podporila hromadnú pripomienku k novele vodného zákona, muselo ministerstvo so zástupcami verejnosti rokovať.

Len vďaka podpore verejnosti, ktorá spontánne a široko podporila výzvu „Zastavme budúci vývoz vody!", bolo rokovanie vlády o novele vodného zákona prerušené a pozastavené.

Aj keď vláda minulý týždeň odignorovala názor ľudí a novelu vodného zákona schválila, nič nie je stratené. Teraz je rozhodujúca chvíľa a netreba sa vzdávať. Už aj mocní si uvedomili, že názor ľudí sa nedá len tak ľahko odignorovať. Preto odštartovali širokú dezinformačnú kampaň, aby zneistili občanov a zastavili podpisovú akciu. Je smutné, že sa k tejto kampani pridali aj niektoré mienkotvorné média. Príkladom je denník SME.

Odpovede uvádzame na blogu TU:

https://drive.google.com/file/d/0B5mcSK3uIZtuZkh0ZnJRaGxfbVU/edit?usp=sharing  ....  nech si verejnosť urobí názor sama, ako redaktori spracovali tému dňa 14. júna.

Aj po schválení novely vodného zákona parlamentom je možnosť obrátiť sa na európske inštitúcie. Urobíme to a veríme, že s podporou verejnosti sa nám podarí uspieť. Práva občanov spolurozhodovať o vlastných vodných zdrojoch sú totiž garantované európskou Rámcovou smernicou o vode.

 

Elena Fatulová - vyzývateľ petície proti vývozu vody

15. 6. 2014

Diskusia

cit.: "Ministerstvo tvrdí"... vie sa prosím kto konkrétne to tvrdí ? Nech vieme kto (menovite) nám takto klame a chce Slovensko (nás a naše deti) takto nechutne okradnúť... predajom nášho dedičstva (bohatstva) do zahraničia !?

VODA je uzasna tekutina, ma pamet, reaguje na nase spravanie, hudbu...pozrite si uzasny rusky dokument. Zabudli sme si ju vazit, a mozno prichadza cas, kedy sa nad tym treba zamysliet a konat inak...http://www.veoh.com/watch/v71218710ypyrKWWN

Opýtajte sa niekto Eleny Fatulovej,lebo so mnou sa bojí diskutovať, rovnako ako ďaľší tiež odborník Tibor Kovács. Nič jej však nebráni nezmyselne osočovať ministerstvo, odkiaľ musela odísť z údajného klamstva! Elena Fatulová tvrdí, že: "Ministerstvo tvrdí, že súčasná právna úprava podzemnú vodu nechráni pred jej nekontrolovateľným vývozom. Nie je to pravda. V súčasnosti sa voda zo Slovenska legálne vyvážať nedá. Okrem iného bráni tomu aj Ústava SR, podľa ktorej sú podzemné vody vo vlastníctve Slovenskej republiky." Ak podľa Fatulovej a Kovácsa bráni vývozu vody Ústava, čl. 4, prečo tá istá ústava, ten istý čl. nebráni vývozu iných nerastných surovín???

Pán Nagy, v Ústave SR to je: Čl.4 Nerastné bohatstvo, jaskyne, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje a vodné toky sú vo vlastníctve Slovenskej republiky.

Pajko14, objavili ste ústavu? Predsa som v predošlom komentári o TEJ ISTE ÚSTAVE A O TOM ISTOM ČLÁNKU Č. 4, ktorý nám tu Vy kopírujete. Vari si myslíte, že ja píšem o nejakej inej ústave, než z ktorej Vy tu ten článok kopírujte? Alebo si myslíte, že aj tie nerastné suroviny sa podľa našej ústavy nesmú vyvážať?

NIKTO, KTO BEŽNE KONZUMUJE HOVäDZINU, NEMÁ PRÁVO HOVORIŤ O "VZÁCNEJ VODE". Na "výrobu" 1 kg hovädzieho mäsa sa spotrebuje 40 - 45 tisíc litrov vody. Priemerná spotreba vody na Slovensku sa uvádza v rozmedzí 90 - 140 litrov vody na obyvateľa.

Prosím zverejnite konkrétne informácie o prevodoch vlastníctva pozemkov s vodnými zdrojmi (napr. Sihoť). Prevody treba vrátiť a aktérov trestne stíhať !

Pán Kovács spomínal v rozhovore, že občianske združenie za (nezaujímavé) pozemky na Slovensku dostalo pozemky Sihoť so zdrojom vody. Nedá sa to skonkretizovať ? Nie je možné uviesť všetky dôležité územia so zdrojmi vody vo forme katastrálnych údajov ? Ľudia by si to poprezerali a reagovali by.

Vodárenský zdroj Pecniansky les - Dal som do google a tu je par liniek. http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/07/na-vzacny-pecniansky-les-bratislave-si-brusia-zuby-developeri.html http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/boj-pecniansky-les-pozemkov-zhabanych-komunistami-majitelia-stale-nedockali.html http://bratislava.sme.sk/c/6998948/spor-o-pecniansky-les-ide-do-finale.html

Dakujeme za nápad. Sme správcovia portálu a nemáme takéto informácie. Ak niektorý člen takéto info má, prosím, môže ho tu zverejniť.