Nemáte povolený javascript, čo môže výrazne ovplyvniť funkcionalitu, interakciu ako aj celkový pôžitok zo stránky
Obrázok používateľa Anonymous
Otvorený list
Obrázok používateľa tibor.kovacs

Vyzývame na jednotu a jednokrokové zákonné riešenie.

Občania, sledujeme dianie na uliciach a verte, že nám nie je ľahostajné s akou aroganciou moci sa tu stretávame. Vieme, že váš úprimný a oprávnený protest bude atakovaný zo strany extrémistov, aby bol diskreditovaný jasný a čistý úmysel občanov. To, že ste dokázali povstať a vzbúriť sa tomuto režimu je obdivuhodné. Aby to však malo žiadaný efekt a úspech, na to nás sú potrebné tisíce a tisíce. Zjednotiť takú masu ľudí vyžaduje rozumný postup. Musíme nájsť spoločný záujem čestných občanov a zabezpečiť úspešné dosiahnutie cieľa.

Práve preto vás v tejto chvíli pozývame zrealizovať jednotne krok, ktorý pomôže každému, bez ohľadu na politickú príslušnosť. Nežiadajme všetko naraz, zvrhnutie vlády, prezidenta, rozpustenie parlamentu a všeličo iné. Musíme ísť na to postupnými krokmi, koncepčne, aby sme krajine a jej obyvateľom neuškodili.

Určite sa zhodneme na tom, že od počiatku existencie nášho štátu nemáme žiadny právny funkčný nástroj na kontrolu našich zvolených zástupcov. Medzi voľbami ich nemôžeme kontrolovať, nemôžeme ich účinne napomenúť, nemôžeme ich odvolať. Nemôžeme zmeniť zákon, nemôžeme presadiť náš občiansky spôsob riešenia konkrétnych problémov. Môžeme len vhodiť raz za štyri roky do urny volebný lístok a veriť s nádejou, že snáď konečne budú konať v našom záujme, v záujme tejto krajiny, v záujme našich drahých detí. Ale nebudú konať v prospech občana, nekonali tak celých 24 rokov. Nekonali, lebo nemuseli. Vždy uprednostnili svoje záujmy a záujmy svojich chlebodarcov. To, čo nám potom zostáva, je len sklamanie a bezmocnosť.

V tejto situácii sa snáď môžeme drahí spoluobčania zhodnúť na tom, že je potrebné občanovi dať to, čo mu zaručuje ústava, dať mu reálnu moc. Vráťme sa k podstate demokracie a postavme vôľu občana nad parlament, nad prezidenta, nad vládu. Dá sa to spraviť v jednom kroku. ÁNO, V JEDNEJ ZMENE ZÁKONA.

Na začiatok stačí zmeniť zákon o referende. Vyzývame teda k tomu, aby toto bol náš prvý spoločný krok. Sme presvedčený, že v tejto chvíli potrebujeme referendum, ktoré umožní občanom, ako najvyššej autorite kedykoľvek zrušiť zlý zákon prijatý našimi poslancami, navrhnúť a prijať zákon žiadaný občanmi. Teraz to nie je možné, lebo na zvolanie referenda je potrebných až 350 tisíc podpisov a potom sa musí referenda zúčastniť nadpolovičná väčšina občanov. V tejto forme nie je referendum nástroj použiteľný na reálne uplatňovanie moci občanov. Náš národ potrebuje také funkčné referendum, na ktorého vypísanie je potrebné 30 tisíc hlasov v prípade bežného zákona a 60 tisíc hlasov v prípade ústavného zákona. Tieto počty vychádzajú z počtu obyvateľov na jedného poslanca NR SR, na poslanca, ktorý už pri tomto počte hlasov môže navrhovať zákony. Ďalej je potrebné zrušiť nutnosť účasti na referende nadpolovičnej väčšiny občanov. Potom bude rozhodovanie občanov možné vždy, keď to bude potrebné.

Nový zákon o referende vytvorí úplne iný, spravodlivejší systém, systém, ktorý budú občania ďalej budovať a zdokonaľovať a to práve využívaním spravodlivého a realizovateľného referenda. To vytvorí systém, ktorý zabráni podvodníkom vládnuť, systém v rukách občanov tejto krajiny. Potom môžeme cez referendum postupne riešiť iné systémové kroky. O tých bude treba zas hovoriť a spoločne ich naformulovať, nechať za to hlasovať všeľudovo a keď sa v princípe zhodneme, tak opäť zatlačiť. 

Verím, že toto občania nemôžu odmietnuť a tak vyzývame: Zjednoťme sa na tejto vízii, ako na prvom kroku k lepšiemu životu ! Pokúsme sa zistiť či si občania SR prajú takúto zmenu. Poďme sa dohodnúť práve na presadení tejto jedinej a najpodstatnejšej veci TU A TERAZ.

Vyzbierajme podľa terajšieho zákona 350 000 podpisov na zmenu zákona o referende. Zabezpečme spolu funkčné referendum vo všeľudovom hlasovaní pre nás, pre Slovensko.

Tibor Kovács

Martina da Silva

P.s. Využime súčasné stretnutia občanov na námestiach na návrh takéhoto konkrétneho kroku. Veríme, že ľuďom musíme navrhovať riešenia, ktoré vedú k reálnemu výsledku. Nemôžeme predkladať občanom petície s nejasným obsahom, alebo viacbodovým zložitým obsahom. Veríme, že na to, aby sa pod petíciu podpísalo obrovské množstvo ľudí, je potrebné ju sformulovať jednoducho, bez postranných úmyslov. Petícia nemôže maž viacero bodov, pretože bude zmätočne pôsobiť. Poďme spoločne jasne sformulovať cieľ petície, ktorý nebude môcť byť nijako inak zneužitý. Poďte o tejto výzve diskutovať TU A TERAZ, zdokonaliť ju, jasne ju sformulovať a následne za ňu hlasovať podľa súčasnej platnej legislatívy a to v čo najväčšom množstve.

Ak sa vieme zhodnúť na tom, že potrebujeme zmenu zákona o referende a vyzbierame tu aspoň 200 "ZA" za takéto riešenie, začneme na tomto portáli hneď so zberom podpisov na jednoznačne znejúcu petíciu na zvolanie referenda s požiadavkou, ktorú definujeme vyššie v článku.

 

Ak máte iný názor, iné návhy alebo pripomienky, napíšte ich sem prosím do diskusie,  vytvorte blog alebo nový otvorený list. Toto je váš portál určený na zistenie vašich požiadaviek.

Výsledky hlasovania
Pozrite si porovnávací graf
SKUTOČNÝ SNEM
82Za
Ešte si nehlasoval.

Diskusia

Dostávam reakcie, že aj keď vyzbierame 350000 hlasov, referendum budú ignorovať a teda to nemá zmysel. Má to zmysel. Podľa ústavy musia vyhlásiť referendum, ak sa nazbiera tento počet hlasov. Ak to neurobia, automaticky v tom momente stratia 350000 nahnevaných voličov a to je pre nich neprijateľné. Ak to neprijmú, vnesú do systému toľko nespokojnosti a nestability, že stratia nad ním kontrolu. Vyzbieranie 350000 podpisov ich samo o sebe privedie do neriešiteľného stavu. Ďaľšie pochybnosti sú, že aj keď bude referendum úspešné a ľudia rozhodnú, že chcú zmenu zákona, Národná rada SR nemusí arogantne tento zákon prijať. Ústava o tomto v článku 98 v bode č.2 hovorí jasne: "Návrhy prijaté v referende vyhlási Národná rada Slovenskej republiky rovnako ako zákon. ". Teda podľa ústavy poslanci musia zákon prijať.

Netreba začínať s novou petíciou, petícia s názvom za lepšie Slovensko už má okolo 30.000 podpisov. Táto obsahuje aj otázku za sfunkčnenie referenda znížením kvóra potrebného na jeho vyhlásenie, zrušenie povinnej minimálnej účasti voličov a zabezpečenie jeho právnej sily ns úroveň ústavného zákona. Treba posilniť malú skupinu ľudí, ktorí podpisy zbierajú a pokračovať v započatej aktivite a dotiahnuť to do konečného víťazstva.

Nová petícia o výlučne jednej, ale kľúčovej otázke - o sfunkčnení referenda má zmysel, lebo v širšie poňatej petícii Za lepšie Slovensko nemusí pútať toľko pozornosti. Petícia za presadenie významného nástroja pre občanov - referenda, má prioritu.

Je jedno co urobime, treba si uvedomit ze neriesenie tejto situacie prinesie len horise. Cokolvek spravime je treba sa pohnut, len zmenou sa mozeme dopracovat k dokonalosti, samozrejme tu zmenu musia urobit obcania, nebt lahostajny k politike a k politikom. Tolko "vzdelanych" ludi zije na SR, kolko z nich sleduje politicku situaciu, a kolko z nich je iniciativnych? Nepozerajte sa na druchych, kazdy jeden musi byt iniciativny, individualne, v jednote je sila. Treba zacat s referendom, ak nepomoze pritvrdime, hlavne treba sa dohodnut na jednote, to znamena nevytvarat 1000 podobnych stranok, a 1000 roznych peticii. Treba sa zjednotit na jednej, ked tu uz je peticia za lepsie Slovensko traba ju propagovat a podpisovat, ptetoze tak tu budeme mat aj 500 000 ludi na 100 peticiach s ktorymi nic nedosiahneme.....

Myslím, že by bolo zaujímavé počuť diskusiu všetkých aktivistov a OZ, ktorí vidia zmenu referenda ako základný kameň novej priamej demokracie. Cieľom by malo byť zjednotenie postupov ako to dosiahnuť a naštartovanie diskusie o ďalšom uplatňovaní výkonu tohoto inštitútu.

Všetci sú prizvaní do diskusie o referende pod článok člena SUS: http://www.skutocnysnem.sk/list/sfunkcnenie-referenda-zjednotenie-propagacia-0 Snaží sa tam vytvoriť pre všetkých prijateľnú informačnú stránku o tomto probléme. Myslím si, že je to skvelý nápad. Cieľom musí byť zjednotenie občanov a na to je samozrejme nevyhnutné zjednotiť tieto aktivity.

Dobrý deň, všetci máte pravdu, nemožné ale áno máte, no ešte predtým treba všetky strany, ktoré sú priaznivcami čl.2 Ústavy, zjednotiť a dohodnúť sa na jasnom postupe (programe), spísať body a spoločne kandidovať v komunálnych a parlamentných voľbách, a až potom môžme niečo meniť, lebo teraz ako to je nastavené to nepôjde...je to dlhodobý boj proti tejto politickej mafii, uvedomte si, že zo dňa na deň Slovensko nezmeníme, oni ho takto budovali 25 rokov takže tie 2 roky ešte nejako vydržme (do parlamentných volieb), jednotme sa, stretávajme sa po celom SR, stretávajme a presviedčajme i obyčajných ľudí o tom, že toto je tá správna cesta pre väčšinu (99%) nie pre 1% populácie SR. Ďakuje Lukáš

Pan Lukáš Pavlík myslite to dobre avšak v momente keď sa dostanete do parlamentu ľudia čo sa o politiku absolútne nezaujímajú si Vás zaškatuľkujú ako politika a bude absolútne jedno čo budete hlásať mnohý totiž majú absolútnu averziu voči politikom a neveria im ani nos medzi očami a to práve kvôli predsudkom ktoré sú v nich zakorenene práve vďaka dnešnej politickej scéne ktorá ich pravidelne utvrdzuje v názore že oni sami aj tak nič nezmenia , že každý kto je pri moci kradne atd. Ako politik mate šancu akurát tak u ľudí ktorý ešte nezanevreli na našu politickú scénu a sú stále ochotný chodiť k volebným urnám a voliť si menšie zlo. Súhlasím že treba mat podporu aj na komunálnej aj parlamentnej úrovni avšak podľa mňa nemôžeme dopustiť aby cela tato snaha nabrala politicky podtón .Predstavte si že budeme presviedčať ľudí čí už na diskusiách alebo večer v bare pri pive že je toto ta správna cesta a po dvoch rokoch im dáme signál že ak ste za tuto zmenu treba voliť toho a toho zaručím Vám že mnohý to zoberú tak že sa zas chce nejaký politik zviditeľniť , priživiť na tejto myšlienke a nahnať si takto voličov. Jednoducho netreba dopustiť aby si to ľudia nakoniec spojili s predvolebnou kampaňou nejakej politickej strany alebo politika. Podľa mňa celu takúto kampaň treba definovať štýlom od ľudí pre ľudí a maximálne tak vypísať mena politikov ktorý tuto zmenu podporujú niekde na zadnú stranu letáku. Podľa mňa treba skôr zostaviť argumenty ktoré oslovia čo najviac ľudí. Príklad, petícia za vodu a vlastná skúsenosť: Keď sme sa stretli s kamarátmi v krčme a prišla debata o petícii za vodu ľudia pri okolitých stoloch ani brvou nemihli, ale v momente keď padol v debate argument že pravdepodobne zdražie aj pivo tak sa vzbudil záujem aj pri okolitých stoloch a sírilo sa to ako požiar onedlho sa zastavovali ľudia a pýtali sa kde to môžu podpísať vtedy som oľutoval že som nemal natlačené petičné hárky a tak som aspoň poskytol telefón aby tuto petíciu mohli podpísať on-line, jednoducho treba argumenty doslova ušiť na mieru každej skupine obyvateľov.

Dobry den, ako sa ale vyriesi zasadny problem tejto spolocnosti, a to, ze ludia sa vobec nezaujimaju o veci verejne? Hovorim o drvivej vacsine spoluobcanov, ktorych to nezaujima, nevedia a ani nechcu vediet. Uz roky pozorujem tento jav v mojom okoli a myslim ze to je aj napriec celej spolocnosti.

Dobrý deň aj Vám Pán/i Janega absolútne súhlasím s nechutenstvom väčšiny obyvateľstva sa starať o veci verejne a je veľmi problematické vzbudiť u ľudí záujem azda pomôže keď sa budú môcť priamo zapojiť to riadenia štátu, čo sa však mne osvedčilo aspoň u známych je diskusia, aj keď zo začiatku som sa tiež stretol z odporom po určitej dobe cca jeden rok sa začali ukazovať výsledky a moji známy začali sledovať dianie v štáte a sami si vyhľadávať informácie o problémoch ktoré ich zaujímajú a čo sa mne osobne páči večer pri pivečku keď padne takáto debata tak sa nemajú problém podeliť s informáciami, svojimi myšlienkami a argumentmi a nemajú problém rozobrať si protiargumenty a vydiskutovať si svoje často rozdielne názory :D

Podporujem túto myšlienku. V komunálnych voľbách chcem kandidovať za obecného poslanca. Už som unavený z vyjadrovania nesúhlasu, niečo treba urobiť. Zdá sa, že v skutočnosti nie sú našim najväčším nepriateľom skorumpovaní politici ale naša nejednota.

Z mojho pozorovania ludi na Sk za vyse 2 roky kedy som sa stala aktivistkou, tiez vyplyva, ze prave ta nejednota obcanov a neorganizovanost, j rokye ten problem. Dovody su rozne, to nechcem rozoberat. Ale prave ONi su zorganizovani velmi dobre, a na obcanov-volicov maju premyslene taktiky ako nas rozbijat, rozne manipulacie, demagogie, atd... Tak co s tym? V januari sme urobili pokus a zorganizovali jedno stretnutie obcanov vo Zvolene, boli tam ludia z roznych skupin,obc. zdruzeni, ale vysledok nebol valny. Ludia sa dokazali pohadat, nevedia sa pocuvat, nevedia kultivovane diskutovat. No necudujem sa, ved politici su "nasim vzorom", a tiez ludia by chceli rychlo veci vyriesit, ale to sa neda a kazdy ma svoj recept na riesenie... Ale iste nie vsetci taki boli a nakoniec ja to vnimam pozitivne, lebo ti co sa mali spoznat, sa lepsie spoznali, napriklad aj s ludmi z portalu SUS. Som vdacna, ze stale este funguje, a snad sa dokazeme casom na niecom zjednotit. Vidim to skor pozitivne. A prave tema REFERENDA je klucova, ci na lokalnej, ci celost. urovni. Ked sme zbierali podpisy pod "Peticiu za lepsie SK", ak porovnavam situaciu dnes a pred 2 rokmi je velky rozdiel v informovanosti ludi o tejto problematike, v pozitivnom zmysle. Ludia prichadzaju skor sami, a uz ani netreba velmi vysvetlovat co je to referendum. Tiez je aj iniciativa www.asociaciaobcanov.sk Pisem za seba, ale som clenkou OZ Priama demokracia www.priama-demokracia.sk Iva