Nemáte povolený javascript, čo môže výrazne ovplyvniť funkcionalitu, interakciu ako aj celkový pôžitok zo stránky
Obrázok používateľa Anonymous
Otvorený list
Obrázok používateľa admin

Súhlasíte so snahou SUS zúčastniť sa stretnutia Občianskeho snemu vo Zvolene?

OTVORENÝ LIST ORGANIZÁTOROM OBČIANSKEHO SNEMU VO ZVOLENE zo dňa 10.1.2014

Odosielateľ listu: Organizátori portálu SkUtočnýSnem.sk (SUS)

 

Znenie listu:

Vážení organizátori Občianskeho snemu vo Zvolene,dozvedeli sme sa o organizovaní Občianskeho snemu z portálu Asociácia Občanov, ktorého sme členmi.

 -----------------------------------------------------------------------------------------

Citujeme zo stránky http://stretnutie.obcanov.sk/

Cieľ stretnutia: Objasniť a pochopiť, ako historickú evolučnú nutnosť zmeniť súčasný spoločenský systém na Občiansku spoločnosť – PD. Zámer a úsilie zjednotiť platformy PD v jeden spoločný cieľ v SR – nutná ich účasť. Prednášky pre občanov a koordinátorov k zakladaniu Občianskych snemov (OS), terminológia, štruktúry, financovanie, voľba do Celoslovenského občianskeho snemu (CSOS). Spoločne analyzovať dnešnú situáciu a do budúcna, navrhnúť možné riešenia, spustiť k nim celospoločenskú diskusiu.

Zámer do budúcna : Členovia stretnutia občanov a koordinátorov OS, sa rozdelia do odborných skupín, komunít (poľnohospodárstvo, zdravotníctvo, školstvo, ekonomika, IT, pravo a pod.) a ďalších podskupín podľa jednotlivých problematík. Vytvorené dokumenty budú predmetom celospoločenskej diskusie a dotvárané najlepšími riešeniami.

-----------------------------------------------------------------------------------------

 

Napriek tomu, že v SUS aktívne pracujeme na zavedení reálnych nástrojov priamej demokracie a to nie len na úrovni slovných deklarácií, ale reálnych činov a zároveň podporujeme zmeny na Slovensku, nedostali sme žiadnu informáciu ani pozvánku na takýto snem. Je to uzavretá skupina a máme to chápať tak, ako že tam majú prístup len privilegované subjekty? Alebo aj tí, čo na zavádzaní priamej demokracie robia reálne a účinné kroky? Pýtame sa na to v mene našich členov, ktorých je viac ako 800 a tisícky sympatizantov a pravidelných návštevníkov portálu SkUtočnýSnem. Pýtame sa, kto si dovolil mrhať aktivitou týchto ľudí? Alebo už aj na poli aktivizmu na Slovensku ide len o mocenské záujmy úzkych skupiniek spriaznených ľudí? Pýtame sa o čo tu potom vlastne ide? Je to naozaj snaha o zmeny v spoločnosti pre všetkých čestných občanov? Ako sa organizátori takejto akcie potom chcú odlíšiť od podobných straníckych akcií tzv. uzavretej skupiny "štandardných" parlamentných strán?

Pozn. Po uverejnení tohto blogu na internete sme pozvánku dodatočne dostali. Pre účely transparentnosti procesov však blog ponechávame, aby občania vedeli, ako sa buduje demokracia na Slovensku.

Preto si dovoľujeme touto formou informovať organizátorov, že pre zabezpečenie širšieho dialógu s občanmi máme záujem zúčastniť sa tohoto snemu a to rovnako, ako ostatní pozvaní hostia, ktorí majú podobné ciele ( Wikidemokracia, OZ priama demokracia, Obciansky snem , Asociácia Občanov a ostatní). Sme v jednaní s týmito skupinami, všetci deklarovali záujem o spoluprácu a o to viac sa divíme tomuto prístupu. Divíme sa, že ani tieto subjekty nás neoslovili. Vidíme, že na zozname chýbajú aj iní aktivisti, ktorí reálne pracujú pre zmenu a dobro občanov. Prečo nie sú pozvaní na toto stretnutie? My ich všetkých oslovíme, pretože sme presvedčení, že na takejto akcii by nemali chýbať. Máme zodpovednosť za občanov tejto krajiny a nemôžeme si dovoliť prepásť akýkoľvek účinný návrh alebo postup, ktorý by pomohol tejto krajine a to bez ohľadu na to, kto tento návrh predloží. V konečnom dôsledku je to na rozhodnutí občanov, ktorý nástroj si zvolia. To je predmetom aj nášho portálu. Prekročme prach ľudskej malosti, zahoďme snahu o naplňovanie svojich osobných ambícií a poďme naozaj zjednocovať ľudí tejto krajiny. Naozaj by sme radi pochopili, aký je mechanizmus grupovania na takýchto stretnutiach. Pevne veríme, že to nieje len na základe osobných kamarátskych vzťahov.

Máme záujem o zjednocovanie úsilia občanov, pretože akékoľvek názorové trieštenie je kontraproduktívne. Takýchto stretnutí sa musia zúčastniť všetci relevantní. Vyzývame organizátorov stretnutia aby netrieštili sily a konali výhradne v mene čestných občanov tejto krajiny.

Ak to teda je možné, prosíme o oficiálne pozvanie a uvedenie medzi pozvaných hostí vo výveske na internete "stretnutie.obcanov.sk".Zúčastníme sa konštruktívnej diskusie a a predstavíme občanom Slovenska nástroje, ktoré sme vyvinuli pre aplikáciu priamej demokracie a ktoré už viac ako 800 Občanov od septembra 2013 aj aktívne využíva a ktoré občanom na rozdiel od planých rečí môžu už dnes účinne pomáhať.

Za poskytnutie informácií, či sa môžeme zúčastniť a aj inštrukcií, čo prípadne zo sebou priniesť Vám vopred ďakujeme.

Tibor Kovács a Martina da Silva

SkUtočnýSnem

P.s. Tento list je verejný a bude uverejnený aj na našom portáli, aby občania mali informácie o organizovaní a spôsobe organizovania takýchto dôležitých stretnutí.

Výsledky hlasovania
Pozrite si porovnávací graf
SKUTOČNÝ SNEM
16Za
Ešte si nehlasoval.

Diskusia

Vasa reakcia v liste mi pripadala trochu podrazdena, ale urcite je konstruktivna. Podporujem ucast SUS na Obcianskom sneme, verim vasej uprimnej snahe o zmenu a myslim, ze platforma SUS ma potencial. Realna zmena v spolocnosti vsak bude mozna, ako ste spomenuli aj vy, len ak sa vsetky aktivity, platformy a aktivisti spoja a budu spolupracovat. Nedovolme, aby nase ego zabranilo zmene, ktoru chceme vsetci.

Áno, ale lepšie slovné spojenie by však bolo, že naša reakcia je rozhorčená. Niečo robíme a cítime za to zodpovednosť. Cítime zodpovednosť za ľudí, ktorých sme vtiahli do tejto aktivity, lebo si vážime ich odhodlanosť veci zmeniť. Budeme vždy v ich mene reagovať razantne, ak budú títo ľudia a ich konkrétne aktivity obchádzané. Má to aj svoje pozadie. Postupom času zisťujeme, že aktivizmus na Slovensku má často tendencie, ktoré v konečnom dôsledku sú skôr v protiklade s cieľom pozitívnej zmeny tejto spoločnosti. Budeme vždy zástancami toho, aby už pri príprave zmien boli prísne dodržiavané demokratické pravidlá.

Vasa reakcia v liste sa mi zda prilis razantna, uplne stacilo sa ozvat na mail.adresy, ktore ste nasli uvedene na pozvanke na internete, fb, a nemuseli ste volit takyto sposob...NIE STE JEDINi KTO NEDOSTAL POZVANKU OFICIALNE,roznych OZ-iek a skupin je na Slovensku vela a ani sa to neda stihnut. Je nas malo v org.time a toto je prvy pokus k nejakej spolupraci roznych iniciativ. Pozvali sme najma ludi, ktorych osobne niekto pozna, nie takych, ktori su len na nete...A zo skusenosti viem, ze "Kazdy chce byt nacelnik a nikto nechce byt Indianom"...a nad tymto by sme sa mali vsetci na SK zamysiet...Z vasich reakcii sa mi zda, ze si myslite, ze ste velmi doleziti, aby ste na stretnuti neboli...Ale po vasich reakciach som si pisala s p. Martinou a dohodli sme sa, ze budete medzi hostami. Ale ozaj tento vas sposob vynutenia si pozornosti nepovazujem ja osobne za stastny..ale aj negativna reklama je reklama...Inak ste na strenuti vitani :)

Verte, ze nasa rekcia na nepozvanie bola opodstatnena. Pan Huran z Wikipedie mal s nami niekolko osobnych rozhovorov a tvaril sa, ze ma uprimnu snahu o spolupracu. Preco sme sa od neho nedozvedeli teda o tak dolezitej akcii, alebo preco vas neupozornil na to, ze ma zaujem, aby sme spolocne tak dolezite snahy absolvovali? Takisto pan Diveky z Asociacie. Mal s nami koncom minuleho roka stretnutie na ktoreho sme ho pozvali my a ponukli sme mu spolupracu. Bol rad a este nemal asociaciu zalozenu. Tvrdil vsak, ze ma zaujem rozne iniciativy spajat, stmelovat a pomahat spolupraci roznych subjektov. Prejavil zaujem o to, aby sme boli clenmi asociacie. Preco nas nepozval on, alebo nespomenul vam, ze tu je aj skutocnzsnem, ktory ma uprimnu snahu sa podielat na priamej demokracii? To sa mi fakt nezda. My tu niesme doleziti, ale viac ako 800 obcanov, ktori nam prejavili doveru a stali sa pouzivatelmi portalu. To kvoli nim sa snazime o spolupracu a rokujeme s roznymi subjektami a snazime sa o spajanie snah obcanov. Pani Kamenicka nas uz nejaky ten tyzden pozna, pravidelne cita nase prispevkz na fb, ktore obsahuju aj priame odkazy na portal SUS. Na nom su vsetky kontakty na nas zverejnene. Portal je pristupny bez registracie kazdemu obcanovi, takze snaha o otvorenost a spolupracu z nasej strany je od zaciatku. Ked sme sa dozvedeli o vasom sneme na stranke Asociacie, bola to nahoda a uprimne sme boli rozhorceni a rozcarovanz tym, ako sa pozvani hostia k nam v tejto veci zachovali. Proste na Slovensku je to tak...a do kedy este? Verte, ze my tu nebojujeme za nas, ale za spajanie ludi. Takze dakujeme za dodatocne pozvanie.

Bez globalnej platformy, to znamena aspon na urovni EU, nie je mozne so systemom cokolvek spravit. 80% vyroby, ale aj 80% rozhodnuti ide do, alebo z EU. Kapital utecie okamzite, akonahle sa mu postavi "obcianska" hradza. DPH odchadza uz z podstaty konstrukcie v ramci EU... z toho vyplyva aj cenova uroven. Akonahle neulahodime bankarom, EU nedemokraticky prikaze zaplatit im straty, dat si to do Ustavy a ustanovi najvecsich bankarskych hrdlorezov do ECB a pod. A ked by nahodou ludia reptali, tak tu mame EU tolerancny patent, ktory bude za trestny cin povazovat aj nenavist z dovodu majetkovej nerovnosti... Bata, Majsky..., to je, mierne povedane tragedia, ak toto je jediny intelektualny vystup na margo 23 rokov upadku. Nuz, nikomu sa nechce do poctivej prace a hlavne sa nikomu nechce ani taku pracu skonzumovat, je to uz nad hranicou, ktora stanovuje vseobecne preddsudky. Jednoduchsie je utiect k moralizmu a zaklinat sa starymi zaklinadlami. Este pretecie vela vody vo Vahu, nez sa v tejto krajine nabudi energia na zmenu. Ale samozrejme, odniekial treba zacat. Az na to, ze uz tento zaciatok je presne taky, ako koniec. Preco? Pretoze tolko omielany anticky zaklad Europy je vo svojom obsahu filozoficka metoda uvedena do zivota este starymi grekmi. Schopnost europanov skumat a spytovat svoje individualne predsudku a mentalne mapy voci celku, voci spolocnemu. Pochopit historiu svojich predsudkov a objavit, co nas v nich oddeluje od spolocneho. Neznamena to zakonite sa spojit, ale pochopit tu oddelenost. Nuz a tu, v tomto etnose, vzdy vsetko skoncilo na bode, kedy uz nebolo mozne odstranit svoju individualnu mentalnu odlisnost. Ci uz politicku, nabozensku, alebo tuzbu po majetku a moci. Preto si myslim, ze zatial ani niet za cim plakat, najme, ak hned na zaciatku vznikne filter podla predoslych odstavcov. Plakat treba, az vznikne "pasionarita" (etnologicky pojem od L.N.Gumiljova), to znamena enrgeticky nabudena skupina ludi, ktora je schopna v ramci etnosu vytvorit nove stereotypy, ktorymi sa etnos prisposobi novym podmienkam... Ak vsak sa budu oprasovat stare RKC stereotypy, alebo sa budu oprasovat idey dis-komplementarity na baze nacionalizmu (etnos vznika na zaklade komplementarity jeje clenov), alebo sa zacnu podmienky lamat do podoby za Batu (Bata by dnes prehral gate na burze, celil nepriatelskym prevzatiam, a cez dlhopisy jeho podnikov by bol lahkou koristou Goldman Sachs, alebo Suverenneho cinskeho fondu), tak je jasne, ze k ziadnemu posunu etnosu zatial nedojde. Iba ak ku stretu predsudkov, ako to vidiet aj na niektorych diskusiach v ramci programu na SV (Tym chcem SV podakovat za hlbinnu sondu do nasich dusi, aspon clovek nepodlieha sladkej nevedomosti).

Ak by mohol niekto zreferovať, že čo sa dohodlo na tom stretnutí? Na čom sa bude pracovať? Je o tom niekde nejaký blog? Ak áno, môžte sem dať link? Vopred vďaka.