Nemáte povolený javascript, čo môže výrazne ovplyvniť funkcionalitu, interakciu ako aj celkový pôžitok zo stránky
Obrázok používateľa Anonymous
Otvorený list
Obrázok používateľa agrarnik z HN

Súhlasí občan Slovenska s výpredajom pôdy do zahraničia?

Dopĺňame link na prebiehajúcu petíciu:

http://www.poda.info/

Podľa odborníkov údajne 20 % poľnohospodárskej pôdy je v rukách zahraničného kapitálu. Slovensko začína splácať prístupový dlh voči Európskej únii. Trh sa otvára aj pre fyzické zahraničné osoby. Čo to znamená – západné krajiny otvorili pre nás už aj na západe trh práce za polovičné odmeny a Slovensko bude platiť tým najcennejším a to je pôdou, ktorá živila Slovákov tisícročia.  Možno to znie konzervatívne, ale až teraz chápem bieloruského prezidenta Lukašenka prečo leží v žalúdku západnej Európy. Pôda je majetok a národné bohatstvo Bieloruských občanov – každý môže na nej robiť, podnikať a hospodáriť, ale vždy bude vo vlastníctve občana Bieloruska. Na Slovensku sme sa vypredali ako banánová republika v 70 rokoch minulého storočia. Tieto krajiny už na to prišli a vypovedali poslušnosť zahraničnému kapitálu a nás tam ženie celé politbyro Slovenska.

 

Vláda SR sa rozhodla podporiť nákup pôdy od štátu cestou Slovenského pozemkového fondu a chce vstúpiť  aj na realitný trh s pôdou v prospech slovenských poľnohospodárov. Žiaľ ten veľký reštitučný batoh prinavrátenia pôdy pôvodným vlastníkom neukončila a pozemkové úpravy svojím slimačím tempom majú termín ukončenia v nedohľadne. V rámci pozemkových úprav štát nebude disponovať pôdou a potom môže vystupovať v tomto procese ako chudobný duchom a ešte aj kapitálovo impotentný. Reštituenti dostanú financie na náhrobné kamene a pôda neznámych vlastníkov sa rozpredá pričom sa už pamätá na to ako sa za štátom stanovené  ceny pozemkov financie uložia v depozite pre neznámych vlastníkov.

Pôda ako základný výrobný prostriedok roľníka je ako sústruh pre sústružníka. Trhová cena pôdy inflačnou špirálou prerástla v nedohľadno pre slovenského roľníka, ale rovno k rukám k pôdnym pirátom, špekulantom a finančníkom.

Prví agrárni pionieri zabúchali na brány SZRB ohľadom úverov a výsledok nie taký ako očakávali. Doba splácania je síce až do 15 rokov, ale má to háčik v podobe čarovnej formulky. Ak nájomca na konci nebude môcť splácať úver pôda prepadne v prospech Pozemkového fondu a ten ju zo zákona posunie inému. Čo to znamená? Bežná vecička ak ku koncu splátkového obdobia sa roľník zaviaže zobrať úver za 200 tis. € a splatí 90% 180 tis € a dostane sa do ťažkostí pôda prejde na SPF a finančná skupinka je vysmiata za 20 tis € a úroky doplatí rozdiel vyrovná záväzky voči ,,štátnej" banke SZRB a štát je uspokojený a skupinka má pôdu za 20 tis. € v hodnote 200 tis. €. Pýtam sa kto zaručí farmárovi istotu, že sa nebude predávať z tohto čistého korupčného prostredia ako je SR USB kľuč s databázou dlžníkov - ak si zistia slabšie stránky aj podniku cez veriteľov sa tak elegantne dostane do podniku ako do kuchyne a môže si variť svoju polievočku. Prečo by to robili - odpoveď jednoduchá peniaze sa v pôde neznehodnocujú ako v bankách a kde by utopili svoje ,,ťažko zarobené" eurička predstavitelia politickej verchušky a oligarchovia. Dôvera v štátnu banku u normálnych občanov je ako dôvera vo vojenské spravodajstvo. V SZRB menia vedenie a krajských šéfov podľa politických nominácií a nie podľa odbornosti - dnes po väčšinou funkcie obsadili zástupcovia SMERU - politický aktivisti, ktorí neuspeli v podnikateľskom prostredí a sú takí odborníci s praxou asi ako mám ja osobne s riešením využitia energie s Niagarských vodopádov - nebol som tam, ale keď zaplatia prečo nie. Preto je pre roľníka istejšie a jednoduchšie radšej navštíviť súkromnú banku. Vyššia anonymita a ochrana údajov o podniku nakoľko politická chobotnica s hlavou hydri má štátne inštitúcie tak prebádané a zabezpečené ako Široký stavebné úrady od podateľni na obvodnom úrade až po ministerstvo najpracovitejšieho štátneho politika Počiatka, ktorého ročný príjem ministra je z jeho zárobkom mimo ministrovania len diéta a cestovné. Takto elegantne vládna jediná spravodlivá strana SMER pripravila si pôdu na najbližšie obdobie z hľadiska investovania privátnych peňažných prostriedkov. Starý otec by povedal jabĺčko je pekné len má vnútornú hnilobu jadierka hnijú, ale vyzerá jabĺčko pekne a môže sa predať ak nemáš charakter lebo my vieme, že hnije, ale kupujúci o tom nevie. Tieto skúsenosti som získal od riaditeľov poľnohospodárskych spoločností. firiem ako aj farmárov - je to riziko treba na to upozorniť je to pasca pre finančné klany a sponzorov politickej oligarchie a ostatných dobrodruhov na pranie špinavých peňazí vrátane vládnej dvoj koalície Penta a J&T. Možno násna Liptove pustia si porieť krásy Slovenska aj podnikatelia z Honkongu.

Roľník si je vedomý rizika spojeného s trhovým prostredím. Vždy a v každej krajine na pôde hospodária tí čo tomu rozumejú a vlastníci im vždy pôdu dávali do prenájmu. Absolútne vlastníctvo poľnohospodárskej pôdy  pre podnik by často znamenal ekonomickú sebe vraždu. Všetci musia zvážiť mieru únosnosti tohto rizika a vytvoriť si fliačik na slovenskej hrude, kde si môže povedať ešte toto je naša slovenská matka zem.

 

http://aktualne.atlas.sk/slovensku-podu-uz-zahranicie-skupuje-mnohi-varuju-pred-rizikami/slovensko/spolocnost/

SUS:

pozrite si aj odkaz:  http://skutocnysnem.sk/odkaz/vypredaj-pody-do-zahranicia-ako-chceme-vysvetlit-nasim-vnukom-ze-sme-dovolili-rozpredat-ich

Ak ste proti výpredajom pôdy do zahraničia hlasujte PROTI a ak  súhlasíte s výpredajom pôdy do zahraničia hlasujme ZA.

Výsledky hlasovania
Pozrite si porovnávací graf
SKUTOČNÝ SNEM
66Proti
Ešte si nehlasoval.

Diskusia

Pekný deň. Zaujímavé informácie. Som rád že som si ich mohol prečítať, v mnohom ma to posunulo dopredu v pochopení tejto problematiky. Zahlasoval som v súlade s otázkou "Súhlasí občan Slovenska s výpredajom pôdy do zahraničia?" voľbou nie, teda nesúhlasí. Všetci sa učíme, ale podľa mňa by otázka mala byť položená tak, aby som mohol hlasovať "ZA" keď súhlasím s obsahom listu. V tomto tu je rozpor. Ale v každom prípade veľmi ďakujem za príspevok napísaný s podrobnou znalosťou veci.

Ja som zmeteny tou otazkou. Chcem reagovat na otvoreny list suhlasne, akoze ten list je dobry. Otazka v uvode ma vsak navadza povedat nie. Mne to potom vypada tak, ze davam tomu otvorenemu listu nie. Tak ako to je?

List a jeho nadpis musí byť formulovaný tak, aby v prípade kladného hlasovania "ZA" bol vyjadrený súhlas s obsahom listu. Je to doležité preto, lebo výsledok hlasovania bude použitý na zoraďovanie listov v rebríčkoch úspešnosti a na základe dostatočnej podpory listu ("ZA" mínus "PROTI") bude portál SUS oslovovať adresáta listu ak bude uvedený. Preto je dôležité uviesť aj komu je list adresovaný. Ďakujem

hlasoval som proti, v zmysle otazky na zaciatku listu, teda nesuhlasim s takymto predajom polnohospodarskej pody, aby bolo jasno... inak velmi zaujimavy list, ktory ma upozornil na tento problem a ktory by som pri beznom chode zivota mozno zaregistroval tazko, inak az to s tym prevodom pody takto funguje, tak je to obycajna mafianska zlodejina

Pán agrárnik z HN. Ak je pravda to čo píšete, jedná sa o poškodzovanie občanov tejto krajiny tým najúbohejším, opovrhnutia hodným spôsobom. Je naša povinnosť, aby sme proti takto organizovaným zločineckým skupinám bojovali. Jedná sa o veľkú tému. Ak si za svojimi tvrdeniami stojíte, musíte ju ďalej rozvíjať. Je potrebné tu na SUS napísať inštitúcii alebo inštitúciám, ktoré tento údajný podvod tolerujú, kryjú alebo organizujú, list takou zrozumiteľnou formou, aby aj nezainteresovaní ľudia pochopili obludnosť takýchto praktík. Ten list musí mať jasne navrhované východisko zo situácie. Potom je potrebné nechať za tento list ľudí hlasovať. To však nestačí, musíte rozvinúť kampaň na podporu tohto listu. Iste sám poznáte najlepšie kde a ako oslovovať ľudí takto podvedených, prípadne ľudí, ktorým takýto podvod hrozí. Je potrebné žiadať od týchto ľudí podporu Vášho riešenia tu na portáli SUS. List je potrebné podporovať multimediálnymi odkazmi na videá, články a iné materiály podporujúce Vaše tvrdenia. Nevyhnutné sú aj linky na zákony umožňujúce tento podvod. My ako organizátori portálu na Vaše požiadanie zaradíme tieto zákony (aj keď sú už v minulosti odhlasované a schválené v NR SR ) na hlasovanie občanom. Ak to zvládnete, iste sa k podpore pripoja aj ďalší občania. K listu môžeme pripojiť linku na formulár, kde budú môcť občania list podporiť aj oficiálne, čím ale nestratia anonymitu na tomto portáli. Portál SUS je tu na to, aby podporil systémovo kampane občanov. Ak tu získate výraznú podporu, v mene Vašom, v mene občanov a portálu SUS odošleme list adresátom a ponúkneme tému médiám a pomôžeme Vám v maximálnej miere dosiahnuť vyriešenie tohto problému a to formou účinného tlaku na politikov.

Kto spôsobil že slovensko môže rozpredávať zahraničným záujemcom slovenskú pôdu? Maďari si to dokonale zabetonovali. Ani žiaden pofiderne s.r.o.čky nemôžu nadobudnúť do vlastníctva maďarskú pôdu. Kto vyjednal pre slovensko takúto prístupovú zmluvu?

sposobili politici pred 10 rokmi pri vstupe do EU a obcanov informavali pravdepodobne len nastenkovo. Tiez za to mozu vsetci doterajsi politici, co to nechali tak. Samozrejme obcania by za to mohli v prvom rade, ak by boli svojpravni, ich svojpravnost vsak narusuju systematicky organizovane korporacie cez politikov a cez media.

Veľmi zaujímavá téma spracovaná s hlbokou znalosťou veci. Ak je to tak, tak je to neprijateľný stav pre Slovensko. Pán agrárnik z HN, ale nenavrhujete východisko z tohto stavu. Nestačí hlasovať za to, že sme proti. To situáciu nerieši, naopak, zabíja to nádej na vyriešenie tejto témy. Aké sú podľa Vás konkrétne reálne možné postupy na zabránenie výpredaja pôdy do zahraničia? Ak chceme mobilizovať obyvateľov, musíme im navrhnúť reálne riešenie a za to ich nechať hlasovať. Musíte mať premyslené to, kam ako a kde výsledky hlasovania účinne použijete. Ináč je to mrhanie aktivitou ľudí a bude to viesť k ich ešte väčšiemu znechuteniu. Niečo podobné Vám naznačil aj ADMIN. Môžeme to tu spolu prediskutovať a potom spolu spustiť účinnú kampaň. Som rád, že ste túto tému napísal, otvoril aj obdivujem Vašu znalosť veci.Bolo by veľká škoda, aby to len tak zaniklo. Chceme aby ste v tom pokračoval. Takže ak môžete, poďme diskutovať.

Treba okamžite predĺžiť moratórium na predaj pôdy zahraničným investorom, vyvolať celonárodnú diskusiu a prijať podobný zákon ako majú Maďari, pôdu v Maďarskej republike môžu predať iba maďarskému štátnemu občanovi fyzickej osobe. Páni právnici, ako sa to dá do 31.12.2013 stihnúť, aký by bol účinný nástroj na okamžité predĺženie moratória? Môže zasiahnuť prezident? Predseda vlády? Parlament? Kto a ako? Žiadajme ich o to bez rozdielu straníckeho trička. Tu ide o budúcnosť Slovenska!!!

Po zmene pravidiel referenda, by bolo potrebné pridať ďalší bod do Ústavy medzi Čl.4 a Čl.5: http://www.zbierka.sk/sk/predpisy/460-1992-zb.p-2044.pdf ---------- ---------- ---------- ---------- ---------- - Súčasná Ústava ---------- ---------- ---------- ---------- ---------- Čl.4 Nerastné bohatstvo, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje a vodné toky sú vo vlastníctve Slovenskej republiky. Čl.5 (1) Nadobúdanie a stratu štátneho občianstva Slovenskej republiky ustanoví zákon. (2) Nikomu nemožno odňať štátne občianstvo Slovenskej republiky proti jeho vôli. ---------- ---------- ---------- ---------- ---------- ---------- ---------- ---------- ---------- ---------- - Upravená Ústava ---------- ---------- ---------- ---------- ---------- Čl.4a Nerastné bohatstvo, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje a vodné toky sú vo vlastníctve Slovenskej republiky. Čl.4b Pôdne bohatstvo (pôda) na území Slovenskej republiky môže byť jedine vo výslovnom vlastníctve: * občana (alebo občanov) so štátnym občianstvom Slovenskej republiky, alebo * Slovenskej republiky Čl.5 (1) Nadobúdanie a stratu štátneho občianstva Slovenskej republiky ustanoví zákon. (2) Nikomu nemožno odňať štátne občianstvo Slovenskej republiky proti jeho vôli. ---------- ---------- ---------- ---------- ---------- Keďže článok 4 definuje "nerastné bohatstvo, a pod." do vlastníctva Slovenskej republiky a článok 5 definuje "štátne občianstvo Slovenskej republiky", pridanie nového článku, o definícii pôdneho vlastníctva práve medzi tieto články, znie ako vhodné miesto. Samozrejme je to len návrh, ale si myslím, že keby to bolo zakotvené rovno v ústave, tak by vlastnenie pôdy bola výslovná záležitosť občana so štátnym občianstvom Slovenskej republiky, a hocikto by tu chcel vlastniť pôdu, musel by skôr prejsť neľahkou cestou a to požiadať o štátne občianstvo. ---------- ---------- ---------- ---------- ---------- Na záver pár múdrych slov (v angličtine): In 1854, our government attempted to purchase land from the Suquamis Native Americans. Chief Seattle, replied: "How can you buy or sell the sky, the warmth of the land? The idea is strange to us. If we do not own the freshness of the air and the sparkle of the water, how can you buy them? Every part of this earth is sacred to my people. Every shining pine needle, every sandy shore, every mist in the dark woods, every clearing and humming insect is holy in the memory and experience of my people. The sap which courses through the trees carries the memories of the red man. The white man's dead forget the country of their birth when they go to walk among the stars. Our dead never forget this beautiful earth, for it is the mother of the red man. We are part of the earth and it is part of us. The perfumed flowers are our sisters; the deer, the horse, the great eagle, these are our brothers. The rocky crests, the juices in the meadows, the body heat of the pony, and man --- all belong to the same family." ---------- ---------- ---------- ---------- ----------

Ešte sa zabudlo na lesy... Čl.4b Pôdne bohatstvo (pôda a lesy) na území Slovenskej republiky môže byť jedine vo výslovnom vlastníctve: * občana (alebo občanov) so štátnym občianstvom Slovenskej republiky, alebo * Slovenskej republiky

Bohužiaľ pri pátraní liberálnosti pri predaji poľnohospodárskej pôdy v rámci predvstupových jednaniach politickí predstavitelia nedefinovali podobne ako Maďari, pobaltské krajiny či Írsko pôdu ako národné bohatstvo občanov SR. Skuteočne sme sa dali predať ako lacný Jožko. S komentárimi plne súhlasím len je potrebné hlavne v právnickej obci nájsť možnosť ako toto zmeniť, alebo aspoń zmierniť. Liberálny a voľnomyšlienkársky kríž na cintoríne Slovensko sa buduje.

Zdravím, # ---------- ---------- # Otvorený list s podpisovým hárkom # ---------- ---------- Pozrite si prosím otvorený list predsedovy NRSR na predĺženie moratória na odpredaj pôdy pre zahraničné osoby: http://www.vsetkoogmo.sk/index.php/item/39-bude-slovenska-poda-patrit-cudzincom-vyjadrite-svoj-nesuhlas Pod článkom si môžte aj stiahnuť otvorený list s podpisovým hárkom ... # ---------- ---------- # Potenciálna petícia: # ---------- ---------- Zároveň sa chcem spýtať, či tu má niekto páky na spustenie aj petície, alebo či neviete o niekom, ktoby to už spustil? Autora článku som sa zatiaľ nepýtal, ale skúsim ho skontaktovať. Obávam sa totiž, že podpísané hárky poslané Mgr. Pavlovi Paškovi môžu skončiť niekde v koši. Treba na nich zatlačiť oficiálnou petíciou, zozbierať podpisy z rôznych spolkov a aj od ľudí. Od koho je to len možné. Netreba to ešte vzdávať!