Nemáte povolený javascript, čo môže výrazne ovplyvniť funkcionalitu, interakciu ako aj celkový pôžitok zo stránky
Obrázok používateľa Anonymous
Otvorený list
Obrázok používateľa tibor.kovacs

Šesť požiadaviek pánov Hlinu, Lipšica, Matoviča a Sulíka na pána Fica - Vytvorme spolu občianske požiadavky

Predseda strany Občania Slovenska Alojz Hlina, líder hnutia Nova Daniel Lipšic, šéf OĽaNO Igor Matovič a predseda SaS Richard Sulík žiadajú od premiéra Roberta Fica splnenie šiestich požiadaviek, ktoré údajne sformulovali na mítingu pri príležitosti 25. výročia Nežnej revolúcie v Bratislave. Zoznam požiadaviek je uvedený na konci tohto listu.

VYTVORME SPOLU POŽIADAVKY OBČANOV NA TO, AKO MÁ TENTO ŠTÁT FUNGOVAŤ TU A TERAZ!!! NENECHAJME SVOJ OSUD ZASE LEN V RUKÁCH POLITIKOV!!!

Bol som na mítingu a tam pán Hlina žiadal podporu ľudí len pre 3 požiadavky. Aj keď u mňa pozitíva z tohoto diania prevažujú nad negatívami, som rozčarovaný z toho, ako nedemokraticky sa tu narába s ľuďmi, o ktorých dôveru sa uchádzajú. Žiaľ oháňať sa podporou občanov tam, kde ich o ňu ani nežiadali, nie je čestné a dosť to prezrádza o tom, ako sa niekto možno bude správať, keď moc získa.  Ak sa mýlim, budem len rád. Prosím neberte to ako súd nad pánom Hlinom, berte to ako moju túžbu po tom, aby proces zmien prebiehal demokraticky, lebo ináč sa túženej spravodlivejšej spoločnosti nedočkáme. To píšem nezávisle na tom, či sú predložené požiadavky dobré alebo zlé. Posúdenie obsahu požiadaviek nechávam na občanoch, lebo mojím presvedčením je, že toto je chvíľa, keď ľudia musia prejaviť svoju vôľu a tou može byť aj úplný súhlas s predloženými požiadavkami. Len prosím uvedomme si, že teraz už musíme byťdôslední, lebo príležitostí na zjednotenie občanov je len veľmi málo. V predchádzajúcom blogu som vyjadril rozčarovanie nad obsahom požiadaviek, keď sa hovorilo ešte len o troch požiadavkách. Aj teraz podľa môjho názoru chýbajú tie najdôležitejšie. Napriek tomu sa v zozname ocitli (zas len podľa mňa) aj veľmi opodstatnené požiadavky. Ide o bod 5 a 6. To však nerieši to najpodstatnejšie a tým je v dnešnej dobe nemožnosť občanov SR žiadať zodpovednosť svojich zástupcov a totálne odstavenie občanov od vplyvu na legislatívu tejto krajiny.

O tom píšem TU:

http://skutocnysnem.sk/odkaz/poziadavky-pana-hlinu-problemy-obcanov-neriesia

Občania vyjadrite svoj slobodný názor a zahlasuje, či súhlasíte s týmito požiadavkami? Či by ste aj vy žiadali od premiéra Fica to, čo pán Hlina a jeho kolegovia, lebo oni tvrdia, že áno. Ak súhlasíte len s časťou požiadaviek alebo by ste ich chceli nejako doplniť a zmeniť alebo by ste chceli úplne iné požiadavky, uveďte to v diskusii pod článkom. Môžete diskutovať a navrhovať aj v diskusii pod linkom na tento článok na facebooku. Ak vznikne záujem o túto tému, budeme následne a rýchlo uverejňovať požiadavky aj z tohto zoznamu pánov politikov a aj vaše požiadavky jednotlivo a dáme o nich hlasovať. Máme možnosť takto vytvoriť zoznam požiadaviek na pána Fica a politikov, ktorý bude odzrkadľovať skutočné priania občanov !!! Ak to nespravíme, dávame potom politikom mandát plne rozhodovať za nás a bez nás aj v tomto prípade. Aby táto snaha bola úspešná, musí sa do prípravy požiadaviek zapojiť čo najväčšie množstvo ľudí.  Ak sa táto snaha ujme, zoznam pripravených požiadaviek dáme na hlasovanie aj v petičnej akcii.

 

AK SÚHLASÍTE S TOUTO SNAHOU, STANTE SA PROSÍM JEJ SÚČASŤOU A POMÔŽME SI NAVZÁJOM PRESADIŤ PRIANIA OBČANOV TEJTO KRAJINY. TÁTO SNAHA NIE JE NIKOHO MAJETKOM A NIKTO SI JU NEMOŽE A ANI NESMIE PRIVLASTNIŤ. MÔŽE TO BYŤ NAŠE SPOLOČNÉ DIELO.

 

 

Šesť požiadaviek pánov Hlinu, Lipšica, Matoviča a Sulíka: 

 

1. Na najbližšej schôdzi Národnej rady bude schválená právna úprava, ktorá zamedzí účasti schránkových firiem vo verejnom obstarávaní. Rovnaká požiadavka preukazovania skutočných vlastníkov sa bude týkať zdravotných poisťovní.

2. Národná rada vytvorí osobitnú komisiu (výbor) na dohľad nad vyšetrovaním kauzy Gorila, ktorá bude mať paritné zastúpenie vládnej väčšiny a opozície.

3. Schválenie právnej úpravy, ktorá znemožní politické nominácie v zdravotníctve. Výberové komisie budú menované za účasti viacerých subjektov (zástupcov zamestnancov, Slovenskej lekárskej komory, Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek) tak, aby žiaden zo subjektov neurčoval väčšinu členov výberovej komisie.

4. Zvolenie predsedu Najvyššieho kontrolného úradu navrhnutého opozíciou z radov renomovaných osobností v oblasti boja proti korupcii.

5. Schválenie zákona o hmotnej zodpovednosti verejných funkcionárov.

6. Okamžité odvolanie vedúceho služobného úradu Ministerstva zdravotníctva Ing. Martina Senčáka a riaditeľky Nemocnice A. Wintera v Piešťanoch JUDr. Márii Domčekovej z dôvodu ich priamej účasti na nákupe predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici.

 

Ak ste za požiadavky, hlasujte ZA. Ak ste proti požiadavkám hlasujte PROTI. Ak chcete požadavky zmeniť, napíšte do diskusie ako.

Výsledky hlasovania
Pozrite si porovnávací graf
SKUTOČNÝ SNEM
3Za
7Proti
Ešte si nehlasoval.

Diskusia

Zdravím občanov. Dovolím si vyjadriť svoj neskromný názor a ten je, že tieto požiadavky neriešia patovú situáciu občanov, v ktorej sa nachádzajú. Občan nemá šancu pristúpiť k vyšetrovacím záležitostiam, nemá šancu žiadať trestnoprávnu zodpovednosť a ak by to aj chcel urobiť prostredníctvom zvolených zástupcov, napr. tých z opozície, tak sa nedovolá výsledku, pretože opozícia nemá väčšinu v parlamente a za posledné 2 roky si ani neškrtla. Je to len bezzubé vykrikovanie...žiaľ. Jediné, čo by dnes pomohlo občanom, je sfunkčnenie referendového zákona, kde by sa museli dopracovať mechanizmy na legislatívnu právomoc v prípade zdarného referenda o akejkoľvek otázke. Pokiaľ toto občania nepresadia, či už s alebo bez opozičných, sme ako národ v područí oligarchov, finančných skupín a arogantných politikov, ktorí sa neohrozene hrajkajú na parlamentnej pôde. Takáto požiadavka nepadla a želám si teda, aby ľudia na námestí požadovali od Fica okamžité spriechodnenie referendového zákona a odovdanie reálnej moci občanom, nech porobia poriadok všade, kde je treba.

Ano, sfunkcnene referendum je podstatne. Jeho sucastou je aj objektivna informovanost - hlasovacia brozurka nedovolena propaganda politickych stran na zavadzanie verejnosti ako doteraz 25 rokov a pred kazdymi volbami.

Jedine sfunkčnenie referenda má zmysel...avšak treba úpraviť (znížiť) kvôrum... počtu podpisov za vyhlásenie referenda ako aj %-tuálnú účasť na referende...a v neposlednom rade aby bolo "Záväzné "...

Myslim,že táto svieža štvorka len využíva zväčšujúci sa hnev a nedôveru voči terajšej vláde,pričom aj oni všetci majú riadne za ušami(mierne povedané). Tiež sa stotožňujem s tým,že jediná,pre občanov najlepšia,cesta je SFUNKČNENIE REFERENDA a som šťastný,že si to uvedomuje čoraz viacej naších spoluobčanov.