Nemáte povolený javascript, čo môže výrazne ovplyvniť funkcionalitu, interakciu ako aj celkový pôžitok zo stránky
Obrázok používateľa Anonymous
Otvorený list
Obrázok používateľa agrarnik z HN

Petícia proti nariadeniu EÚ o osivách - nedovoľme, aby nám zakázali pestovať naše národné plodiny!

Najnovší vývin v tejto agende EU sleduje člen portálu a autor tejto petície: citujem:

"Ani nie pred hodinou tj. 11.2.2014 výbor DJ AGRI neschválil dokument EK k problematike osív, sadív a rozmnožovacieho materiálu. Bol doslova zamietnuty drvivou väčšinou prítomných poslancov v počte 37 a 2 boli proti. Riziko paušálneho prístupu tohto právneho rámca nespĺňa odlišné požiadavky vyplývajúce z rozmanitosti existujúcich rastlinných rozmnožovacích materiálov, ani potreby prevádzkovateľov, spotrebiteľov a príslušných orgánov. Zložitosť môže viesť ku vzniku zbytočného zaťaženia prevádzkovateľov, zúženiu možností výberu a zníženiu transparentnosti pre spotrebiteľov. Ďalším prvkom, ktorý prekáža správnemu posúdeniu dôsledkov, je veľký počet delegovaných aktov v návrhu.Na návrh europoslanca Jose Bové z Francuzska sa do uznesenia po dohode politických frakcii zapracuje aj prvok biodevrity, ktorú pôvodný návrh nezohľadňoval a bude súčasť uznesenia. Ak bude uznesenie zverejnené zavesím ho na túto web stránku."

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

 

Vážení poslanci NR SR, vážený pán minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR,

 

v súčasnej dobe je v Bruseli návrh na nové nariadenie o produkcii rastlinného rozmnožovacieho materiálu a jeho sprístupňovanie na trhu (právna úprava v oblasti rastlinného rozmnožovacieho materiálu AGRI/7/12787). Tento dokument bol prejednávaný vo výbore pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka EP dňa 30.9.2013. Ak toto nariadenie bude prijaté, mnohé zo starých a vzácnych odrôd ovocia, zeleniny a obilnín zmiznú z trhu.

Pokiaľ bude týmto rozmanitým odrodám a odrodám vhodným pre ekologické poľnohospodárstvo byrokraticky bránené v šírení, dôjde k ďalšiemu posilneniu korporatívneho poľnohospodárstva. Text nového znenia nariadenia EÚ o osive, ktorý je v súčasnej dobe k dispozícii, umožňuje sústrediť trh s osivami do rúk malého počtu osivárskych priemyselných korporácií. To nie je akceptovateľné. Nové nariadenie EÚ o osivách musí umožňovať rozmanitosť odrôd. Musí byť umožnené pestovanie odrôd pre hospodárenie v malom, ale aj odrôd zameraných na ekologicky adaptované šľachtenie. Rozmanité odrody musia byť dostupné nielen v génových bankách, ale aj na otvorenom trhu a to bez akýchkoľvek byrokratických reštrikcií. Preto požadujeme: "Žiadna povinná registrácia odrôd!" Okrem toho, súčasné kritériá pre registráciu musia byť (kvôli ich rôznorodosti) miernejšie pre odrody vhodné pre ekologické poľnohospodárstvo, aby naše poľnohospodárstvo bolo schopné adaptovať sa na klimatické zmeny, nových škodcov a choroby. Musí tomu tak byť aj kvôli priateľskejšiemu správaniu sa voči životnému prostrediu. Súčasný platný zákon EÚ o osive a ani v súčasnej dobe dostupný predložený návrh zákona nespĺňajú legálnu výmenu. Ohrozujú rozmanitosť osív a tak spoločné bohatstvo ľudstva. Rovnako tak ohrozujú udržateľné potravinové systémy a to len preto, aby slúžili agrochemickému priemyslu. Žiadame Vás poslanci NR SR, vážený pán minister pôdohospodárstva SR o to, aby ste odmietli akýkoľvek návrh, ktorý nenapĺňa vyššie uvedené kritériá. Nepodporte likvidáciu rozmanitosti poľnohospodárskych a záhradníckych osív v Európe a u nás na Slovensku.

 

Touto petíciou odmietame právnu normu prejednávanú v orgánoch EÚ o produkcii rastlinného rozmnožovacieho materiálu a jeho sprístupňovanie na trhu.

 

V Morovne dňa 22.10.2013

Organizátor petície:

Ing. Jozef Fabian

Morovno 126

pošta Ráztočno 972 31

 

 

E-mail: info@skutocnysnem.sk

Tento text je petícia v zmysle zákona č.242/1998 Z.z., 85/1990 Z.z. o petičnom práve.

Dôvodová správa a argumentácia organizátora petície

Súčasné nariadenie EÚ o osivách je z čias, kedy ochrana životného prostredia a druhovej rozmanitosti boli podceňované. Existovali početné šľachtiteľské podniky, ktoré prichádzali na trh s veľmi rozmanitými odrodami. Väčšina z odrôd mohla byť po zbere opäť vysievaná. To je spôsob, ktorý sprevádza poľnohospodárstvo po tisíce rokov.

Rok 1980 priniesol dva nové termíny. Po prvé "práva poľnohospodárov" a za druhé "voľne opeľovateľné odrody " (semienka produkujúce rovnakú odrodu, bez toho aby sa krížili s podobnými odrodami). To je dôvod, prečo sa obchod s osivami dramaticky zmenil. Dnes najväčšie spoločnosti ovládajú tri štvrtiny trhu s osivom, a viac ako polovica globálneho trhu pochádza z chemického priemyslu. Na väčšinu odrôd sa vzťahujú právne a technické obmedzenia, ktoré znemožňujú pestovanie produktov samotnými pestovateľmi. Boli zavedené úradné postupy pre obchodovanie s odrodami a kritériá prispôsobené konkrétnym priemyselným odrodám. Argumenty, že sa jedná o zvýšenie produktivity a riešenie rastu populácie neobstoja. Nestabilitu tohto prístupu dokladá vyčerpávajúca správa  „Medzinárodného hodnotenia poľnohospodárskej vedy a rozvoj (IAASTD)“. Rozmanitosť plodín z veľkej časti zmizla z trhu, lebo s neregistrovanými odrodami sa nemôže obchodovať.

Aj napriek tomu, s týmito neregistrovanými odrodami dnes obchodujú tisíce neohrozených občanov Európy. Dnes sa musíme spoliehať na rozsiahle odborné znalosti týchto ľudí a mali by sme do tejto činnosti zapojiť čo najviac ďalších pestovateľov. A to nielen formou hobby, ale ako nevyhnutného nástroja k našej obžive. Druhým dôležitým problémom je, že nebola dochovaná rôznorodosť odrôd potrebná pre ekologické poľnohospodárstvo. Ekologické poľnohospodárstvo potrebuje silné, odolné rastliny nezávislé na chemikáliách. A to je možné iba v rámci širokého spektra prírodných rezerv. V dnešnom zlom stave nie je možné tieto odrody registrovať podľa súčasných kritérií pre registráciu odrôd.  

Petíciu môžete priamo podporiť svojim hlasom v tomto priloženom linku:

https://docs.google.com/forms/d/1FZofBKGprrWWYNJJTXNsrFdCmHuFtKAyWVc01VH97Kk/viewform

 

 

Anonymne sa zaregistrujte aj na tomto portáli a podporte petíciu aj hlasovaním nižšie. Registráciou získate možnosť hlasovať za aktuálne schvaľované zákony v NR SR, čím môžete vyjadriť svoj občiansky postoj k zákonodarnej moci na Slovensku. 

Ďalšie informácie k danej téme nájdete TU:

http://blog.sme.sk/diskusie/2204952/1/20914207/Utok-bruselskej-hydry-na-zahradkarov-a-drobnych-rolnikov.html#20914207

Ako je to závažná téma pochopíte, keď si pozriete toto video: http://skutocnysnem.sk/odkaz/ovladne-trh-s-prirodou-aj-nas-eu-sa-o-pokusa         

Campaign for Seed-Sovereignty www.saatgutkampagne.org / www.seed-sovereignty.org/CZ/index.html - German umbrella organisation for crop and livestock diversity ("Dachverband Kulturpflanzen-und Nutztiervielfalt eV"): www.kulturpflanzen- nutztiervielfalt.org/node/29 - Patrick Wiebe 's Blog: www.bifurcatedcarrots.eu/

Túto petíciu do 12.03.2014 podporilo 1348 občanov 

(https://docs.google.com/forms/d/1FZofBKGprrWWYNJJTXNsrFdCmHuFtKAyWVc01VH97Kk/viewform

 

Proti schváleniu tohoto nariadenia prosím hlasujte aj tu na portáli SUS nasledovne: ZA-podporujem petíciu alebo PROTI-nepodporujem petíciu.

Ďakujeme !

Výsledky hlasovania
Pozrite si porovnávací graf
SKUTOČNÝ SNEM
80Za
Ešte si nehlasoval.

Diskusia

Velmi dakujem za Vase podnety pan agrarnik z HN. Su vzdy plne odbornych vecnych informacii a upozornuju vzdy na problemy, ktore su velmi akutne. Bez Vasho upozornenia by sme my ludia, ktori v danej problematike nepracujeme, nemali sancu tieto problemy ani postrehnut. Rozumiem tomu co pisete. Ak je to tak, ide naozaj znovu o utok nielen na samotnych polnohospodarov a ich produkciu, ale aj na kulturu a tradicie naroda. A samozreme aj na prirodu ako taku. Nie som v tejto problematike doma. Velmi by ma zaujimalo, ako to odovodnuje druha strana. Ak je situacia vazna, navrhujem pripojit k hlasovaniu aj oficialnu peticiu tak, ako sme to urobili v pripade otvoreneho listu na odpor voci navrhovanemu vodnemu zakonu. Ak bude o to zaujem, staci poziadat admina na e-mail admin@skutocnysnem.sk

ďakujem Vám za úprimné slová no situácia je už dnes tak legislativne neprehľadná že sa príjmajú zákony hlava nehlava v prospech nadnárodných koncernov z jediným cieľom maximalizovať zisk. Na túto skutočnosť maupozornil farmár z Rakúska, že Nemci spustili kampaň proti tomuto zákonu. jedným z dôvodov prečo prijať tento zákon okrem spomínaných ziskov je vytvorenie legislatívneho prostredia pre potieranie čiernych pirátskych osív, ktoré sú mimo kontroly. Zabudli, že krajové a regionálne odrody sú fenotypovo unikáty prispôsobené dannému regiónu a prírodným podmienkam, kde vznikli a sú kvalitným východiskovým šľachtiteľským materiálom pre rozvoj semenárstva. Mironovka odroda pšenice do drsnejších podmienok veľmi dobre poslúžila pre slovenské novošľachtence, kde sa využili jej prednosti pre slovenské podmienky. Je to biznis. Rok 1980 priniesol dva nové termíny pre niečo, čo až doteraz bolo bežnou praxou: po prvé "práva poľnohospodárov" a za druhé "voľne opelovatelné odrody "(semienka produkujúce rovnakú odrodu, bez toho sa krížil s podobnými odrodami). To je ten dôvod, prečo sa obchod s osivami dramaticky zmenil. Dnes najväčšie spoločnosti ovládajú tri štvrtiny trhu s osivom, a viac ako polovica globálneho trhu pochádza z chemického priemyslu. Na väčšinu odrôd sa vzťahujú právne a technické obmedzenia, ktoré znemožňujú záchranu pestovaním produktu osív samotnými pestovateľmi. Bol zavedený úradný postup pre obchodovanie s odrodami a kritériá pre neho sú prispôsobená priemyselným odrodám. Ako obhajoba tohto boli využité pojmy produktivita a rast svetovej populácie. Nestabilitu tohto prístupu dokladá vyčerpávajúci správa Medzinárodného hodnotenia poľnohospodárskej vedy a rozvoj (IAASTD). Rozmanitosť plodín z veľkej časti zmizla z trhu. Týka sa to rozmanitosti neregistrovaných odrôd - obchodujú s nimi tisíce neohrozených občanov Európy bez požadovanej registrácie. Dnes sa musíme spoliehať na rozsiahle odborné znalosti týchto ľudí a mali by sme do tejto činnosti zapojiť čo najviac ďalších ľudí, nielen ako formu hobby, ale ako nevyhnutnosť k obžive. Druhým dôležitým aspektom je, že neboli dochované takmer žiadne odrody - konkrétne pre ekologické poľnohospodárstvo - kvôli ich rôznorodosti. Avšak ekologické poľnohospodárstvo potrebuje silné, odolné rastliny nezávislé na chemikáliách. ďakujem za upozornenie budem kontaktovať administrátora

Som rad, ze sa tu konecne k niecomu vyjadruje odbornik. Podporujem vasu snahu a ked bude zavesena aj oficialna peticia, tak ju podporim. Bolo by dobre, keby ste to vedeli posuvat aj inym, znamym z oblasti polnohospodarstva. Ja nemam take kontakty, ale mozno nejake zdruzenie polnohospodarov , co by to potom mohli na tej peticii priamo podporit. Citanost tohto portalu je dobra. Ked som videl kolkokrat tu bol precitany list o zakaze vyvozu vody, tak som az oci vyvaloval. Ludia su radi, ked maju dobre informacie. Takze drzim palce, nech sa tu ta kampan rozbehne.

Pán J. Smola návrh petície už dávam dokopy s administrátorom a poľnohospodrov oslovím cez mail prostredníctvom regionálnych komôr SPPK - osobne som poľnohospodár a snažím sa po 30 ročnej praxi pozerať sa na veci očami obyčajného človeka a posudzovať veci odborne a prístupne ich medializovať aby to pochopil aj profesor aj dojička s traktoristom - pozdravujem

Produkcia rastlinného rozmnožovacieho materiálu a jeho sprístupňovanie na trhu (právna úprava v oblasti rastlinného rozmnožovacieho materiálu) AGRI/7/12787 bude predmetom rokovania výboru pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka dňa 11.2.2014 v Bruseli. Predpokladám, že návrh neprejde nakoľko má toto nariadenie pomerne veľké množstvo pozmeńujúcich návrhov, ktoré v pôdvodnom návrhu okliešťovali národné záujmy a nezohľadňovali agroklimatické zmeny

Riziko paušálneho prístupu tohto právneho rámca nespĺňa odlišné požiadavky vyplývajúce z rozmanitosti existujúcich rastlinných rozmnožovacích materiálov, ani potreby prevádzkovateľov, spotrebiteľov a príslušných orgánov. Zložitosť môže viesť ku vzniku zbytočného zaťaženia prevádzkovateľov, zúženiu možností výberu a zníženiu transparentnosti pre spotrebiteľov. Ďalším prvkom, ktorý prekáža správnemu posúdeniu dôsledkov, je veľký počet delegovaných aktov v návrhu.Na návrh europoslanca Jose Bové z Francuzska sa do uznesenia po dohode politických frakcii zapracuje aj prvok biodevrity, ktorú pôvodný návrh nezohľadňoval a bude súčasť uznesenia

Poľnohospodársky výbor zamietol návrh nariadenia semien Komisie 37 hlasmi za, dva v utorok pre obavy, že by to dať Komisii príliš rozsiahle právomoci a ponechať členským štátom žiadny priestor prispôsobiť pravidlá tak, aby ich potreby. Poslanci tiež povedal, že návrh sa nepodarilo splniť základné ciele, ako je zjednodušenie pravidiel a podpora inovácií alebo sa vysporiadať s rastlinami, hľadí ako na generické zdroje. "Poslali sme silný signál, ktorý dnes Komisia, že Výbor pre poľnohospodárstvo, nie je spokojný s návrhom, ako predložila, ktorý podnietil mnoho obáv medzi poslancami Európskeho parlamentu. Obávame sa, že zlúčenie 12 smerníc do jednej [priamo uplatniteľných] nariadenia by ponúknuť členským štátom žiadny manévrovací priestor prispôsobiť navrhované pravidlá pre ich potreby, zatiaľ čo vysoký počet delegovaných aktov by dať Komisii príliš rozsiahle právomoci, a to najmä prostredníctvom heterogénnych materiálov a medzery na trhu, "povedal predseda výboru Paolo De Castro (S & D, IT). "Návrh Komisie prišiel príliš neskoro na to, aby dostatok času Európsky parlament, aby plne a zodpovedne riešiť tento základný právny predpis pre odvetvie osív. A verím, že obsah je tu dôležitejšie ako termíny. Preto sme schválili otázku na ústne zodpovedanie a požiadal Komisiu, či je pripravená vziať späť návrh s cieľom predložiť novú, lepšiu návrh, aby novozvoleného Európskeho parlamentu. Vo plenárnom zasadnutí, budeme tiež hlasovať o nelegislatívne uznesenie, ktorý zhrnie naše obavy a poskytne dobrý základ na Komisiu, aby zlepšila svoj návrh, "povedal spravodajca Sergio Paolo Francesco Silvestris (EPP, IT). Ďalšie kroky Po jeho odmietnutie vo Výbore pre poľnohospodárstvo, bude návrh preskúma Európsky parlament ako celok na jednom z nadchádzajúcich plenárnych zasadnutí. Je-li dom nasleduje odporúčania výboru, že zamietnutie návrhu, predseda Európskeho parlamentu požiadať Komisiu, aby ho stiahla. V stoličky: Paolo De Castro (S & D, IT)

Ochrana dedičstva semienok a sadív bolo sprievodným mottom pracovného stretnutia 21-23.2.2014 v rakúskom mestečku Wolkersdorf kde som sa zúčastnil - viac na linku http://jozeffabian.blog.sme.sk/c/349967/Zastavme-likvidaciu-rastlinneho-genetickeho-materialu.html

Vo štvrtok 13.3.2014 je na plenárnom zasadnutí EP zaradený bod ohľadom produkcie rastlinného rozmnožovacieho materiálu a jeho sprístupňovanie na trhu (právna úprava v oblasti rastlinného rozmnožovacieho materiálu) pevne verím, že 13 prinesie úspech

Semienkové nariadenie, ktoré európska komisia AGRI predložila do parlamentu prierezovo vo výboroch bolo odmietnuté. Mobilizácia ľudí spojených s pôdou takéto nariadenie zburcovalo z dôvodu ochrany biodiverzity semenárstva a rozmnožovacieho materiálu vôbec. Tlak na poslancov EÚ bol viacmenej koordinovaný v rámci EÚ práve občianskou iniciatívou. Komisia skutočne aj v pléne prezentovala dnes /11.3.2014/ ďalšie pokračovanie, pričom parlamentom boli upozornení, že tento zákon nie je akceptovateľný a je zlý dokonca rakúsky euro poslanec označil prácu komisie na úroveň lobistického návrhu nadnárodných spoločnosti a po nových euro voľbách odporučil prehodnotiť činnosť zloženia komisie. Nemecký poslanec Peter Jahr toto nariadenie označil ako odtrhnuté od života. Ostrá kritika zaznela od poslancov Rakúska, Rumunska, Slovinska a Chorvátska. Slovenská euro poslankyňa A. Záborská vo svojom vystúpení po hlasovaní sa vyjadrila prečo hlasovala proti návrhu komisie - po odbornej stránke bol tento návrh jednoznačne zamietnutý odbornými výbormi AGRI a ENVI a značne potláčal biodiverzitu a podporu malých a drobných farmárov. Z našich poslancov P: Šťastný bol za toto nariadenie a S. Kozlík sa zdržal – pre informáciu kto hlasoval za a kto sa zdržal je nasledovný. ZA 15 ALDE: Kazak/BG/, Rohde/DK/, Watson/GB/ EFD: Allam/I/, Vanhecke/B/ NI: Stadler/A/, Vadim Tudor/ROM/ PPE: Corazza Bildt/SWED/, Delvaux/B/, Engel/LUX/, Šťastny/SK/ S&D: Attard-Montalto/MAL/, Hughes/GB/, Pirillo/I/, Siwiec/POL/ ZDRŽAL SA 13 ALDE: Bilbao Barandica/E/, Kozlik/SK/ ECR: Rosbach/DK/ EFD: Agnew/GB/, Batten/GB/, Clark/GB/, (The Earl of) Dartmouth/GB/, Farage/GB/, Helmer/GB/, Imbrasas/LIT/, Włosowicz/POL/ NI: Claeys/B/, Nattrass/GB/ PROTI 650 Drvivou väčšinou bol návrh zamietnutý parlamentom a ak vôľu parlamentu bude rešpektovať. Závisí to len na Rade, ktorá môže poslať návrh do hry späť. Nakoľko radu tvoria príslušní ministri budem naďalej monitorovať osud tohto absurdného zákona z dielne nadnárodných osivárskych korporácii, ktoré si našli spriaznené duše v komisii

Veľká vďaka pán Agrárnik za monitorovanie situácie a tiež za upozornenie na aktivity "našich" volených zástupcov v EU parlamente. Určite im treba ich "aktivity" sledovať a spočítať pri voľbách v Máji. Peter Šťastný a Sergej Kozlík moje hlasy mať určite nebudú.

ďakujem za uznanie a môžem konštatovať, že mňa hlasovanie S. Kozlíka sklamalo nakoľko sa aj osobne poznáme a vedel v akej situácií je náš agrárny sektor. Mám vážne podozrenie, že to bola hra na vabank. Nepočítali žiaľ so širokou občianskou aktivitou a počítali, že nadnárodné osivárske konzorcia si prejdú poslancov no občiansky odpor bol silnejší. Už odborné vystúpenie v parlamentnom výbore DJ AGRI nasvedčovali tomu, že odborne neuspejú. Pozitívne hodnotím vystúpenie A. Záborskej, ktorá ma milo prekvapila svojim vystúpením po hlasovaní. Teraz musíme len sledovať či necuknú ministri národných vlád - dúfam, že náš minister sa nedá ovplyvniť ak to Rada ministrov zamietne je to na niekoľko rokov pochované, ale stále treba byť v strehu lebo zlaté teľa stále pokúša úradníka a poslanca schváliť aj cestu do pekla.