Nemáte povolený javascript, čo môže výrazne ovplyvniť funkcionalitu, interakciu ako aj celkový pôžitok zo stránky
Obrázok používateľa Anonymous
Otvorený list
Obrázok používateľa tibor.kovacs

Ste za elektronické hlasovanie vo voľbách? Príklad z Estónska jasne podporuje názor ZA.

Náš člen Peter Smelík spustil hlasovanie na facebooku o významných ideových otázkach. Je to veľmi dobrá iniciatíva a tu na ňu dávam link https://www.facebook.com/groups/webankety/762141923864869/?ref=notif&notif_t=group_activity. Zaujala ma jeho otázka, či sme za elektronické hlasovania v referendách alebo nie. Ja túto otázku prenášam aj na náš portál, z rozšírením na elektronické hlasovanie vo voľbách a počas referenda. Tu zopakujem svoj príspevok k spomínanej ankete na facebooku, snáď sa za to Peter nebude na mňa hnevať:

Elektronické hlasovanie v referende alebo aj vo voľbách je technicky možné zaviesť už  teraz, o tom netreba pochybovať. Dôkazom je Estónsko, kde ako v prvom state na svete zaviedli elektronické voľby do parlamentu v roku 2007!!!. Čítajte TU: http://postnito.cz/?p=4876. Tento príklad snáď vylúči diskusie o tom, čí je to možné alebo nie. Citujem z článku: "... keď ľudia dôverujú elektronickým finančným transakciám, neexistuje dôvod, prečo by nemali dôverovať aj internetovému hlasovaniu. " Je s tým aj mnoho problémov, ale pozitíva pre demokraciu jednoznačné preväzujú nad negatívami. Zároveň však treba poznamenať, že umožnenie elektronického hlasovania nezabezpečí náhlu zmenu spôsobu hlasovania občanov a okamžitý nárast volebnej účasti. V prechodnom období musí byt popri elektronickom, možnosť aj klasického hlasovania. Skúsenosť s Estónska však ukazuje, že tento proces postupne smeruje k jasne pozitívnym výsledkom, vyžaduje si to však čas. Samozrejme politici hľadajú skorej dôvody proti ako pre, lebo účel svätí prostriedky. Jedným takým pseudo-dôvodom je aj to, že napr. elektronickým hlasovaním nie je možné zabezpečiť nezávislé hlasovanie občana, tak ako vo volebnej miestnosti. Teda, napr. vnuk donúti babičku hlasovať tak ako on chce, lebo ju bude pritom kontrolovať. Alebo šéf donúti takto zamestnanca hlasovať v jeho prítomnosti. To všetko je však riešiteľné jednoducho, napr. v Estónsku môžete počas volieb ľubovoľne veľa kráť meniť svoj hlas. Dokonca môžete isť voliť ešte aj klasicky a to ma prednosť pred elektronickým hlasom. Takže keď Vás šéf donúti, doma to proste v súkromí zmeníte. A keďže to šéf vie, ani to nebude skúšať. Takýchto pseudo dôvodov existuje ešte niekoľko a slúžia len ako hlúpa obrana politikov proti elektronickému hlasovaniu.

Prečítajte si diskusiu o tejto otázke aj na stránke nami veľmi podporovanej iniciatíve Otvorené ministerstvo tu: https://otvoreneministerstvo.sk/navrhy/3-elektronicke-volby

 

Aký je Vአnázor? Hlasujte a diskutujte. Ste za elektronicke hlasovanie vo voľbách a v referende?

 

 

Výsledky hlasovania
Pozrite si porovnávací graf
SKUTOČNÝ SNEM
11Za
Ešte si nehlasoval.

Diskusia

Ak by sa rozhodlo (rozhodovať budete Vy) o tom, že on-line systém nebudeme od nikoho preberať/kopírovať, ale že si vytvoríme svoj vlastný... viete niekto dať tip na solídnu (žiadne kauzy, poctivý ľudia/personál, neuprednostňujú iba zisk, ...) IT firme, u ktorej by sme to objednali ?

V Estonsku je to zalozene na ID karte. Neviem, ci ju plnohodne moze nahradit nas novy obciansky preukaz. Aj toto by bolo dobre zistit. Skusim to konzultovat s odbornikmi. Ta ID karta v Estonsku im okrem dokladu totoznosti umoznuje komunikovat so statom, s bankami, s firmami, atd... V tomto maju Estonci u mna velky obdiv, lebo pochopili, ze toto je cesta. Cez internet vybavia vsetko a v podstate im staci jedna karta a software v mobile alebo lacny hardware na citanie karty k PC. K tomu napr. patri v Estonsku aj zarucenie pristupu na internet pre kazdeho obcana. Ten system iste nebude lacny, lebo to je potrebne riesit komplexne v ramci elektronickej komunikacie v spolocnosti, ale zaroven si myslim, ze by to bola ta najlepsia investivesticia do buducnosti. Ono to tam smeruje tak ci tak.

Aj ma napadlo oficiálne osloviť štátnu inštitúciu zodpovednú za nové "čipové občianky" aby to (kompaktibilitu so systémom v Estónsku) preverili oni, ale potom som "ochladol"... hneď sa mi "vybavilo" v hlávke, že veľmi sa im do toho nebude chcieť... vyhovuje im táto situácia ako to je momentálne :-( Takže nejakú iniciatívu možno aj vyvinú, no... bude isto 100 dôvodov, prečo... no reply :-( Ale o pokus by to stálo... nevie sa (niekto) kto (menovite abo aspoň názov inštitúcie) má toto... na koho sa môžem obrátiť !?

Ľudkovia, nemáte/nepoznáte niekoho v Estónsku ? Kohokoľvek... rodina, kolega, VIP :-) Ide o to získavať/overovať informácie priamo odtiaľ a v čo naj... reálnejšom time.

..na Slovensku to netreba siliť..., inteligencia národa je pod túto úroveň a ostatní - "šikulkovia" by to len zneužili..., možno generácia o 10 rokov zvládne takéto hlasovanie..., ale POZOR - vypálenú žiarovku v lampe Vám nevymení !!!