Nemáte povolený javascript, čo môže výrazne ovplyvniť funkcionalitu, interakciu ako aj celkový pôžitok zo stránky
Obrázok používateľa Anonymous
Blog k zákonu
Obrázok používateľa tibor.kovacs

Realizovateľné referendum je jedným z nástrojov, ktorý by umožnil občanom spolurozhodovať o osude tejto krajiny. Doteraz tu realizovateľná možnosť referenda neexistuje.

Na prebiehajúcej schôdzi NR SR sa poslanci OĽaNO predložili návrh ústavného zákona, kde sa pokúšajú sfunkčniť referendum, ako prejav priamej moci občana. Ako občan žiadam poslancov, aby tento návrh zákona schválili.

http://skutocnysnem.sk/zakon/428

Podľa súčasnej právnej úpravy je na platnosť referenda nutné splniť dve zákonné podmienky.  Prvou účasť nadpolovičnej väčšiny oprávnených voličov. Druhou je, že rozhodnutie musí byť prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda. Návrh ústavného zákona predpokladá, že sa zruší nutnosť účasti nadpolovičnej väčšiny občanov v referende. Bol by to veľký krok k možnosti uplatnenia moci občana.

 

Podľa mňa je však zároveň nutné, aby sa aj počet podpisov na petícii za vypísanie referenda znížil zo súčasných nevyzbierateľných 350 000 na oveľa menší počet. Keby sme boli vo Švajčiarku, v prepočte na náš počet obyvateľov by pri iniciatíve občanov stačilo na vypísanie referenda za prijatie normálneho zákona 32000 podpisov. Na vypísanie referenda za prijatie ústavného zákona by stačilo približne 64000 podpisov. Toto žiaľ návrh zákona neobsahuje. Aj napriek jeho miernosti v ponechaní doterajších podmienok na jeho vypísanie, je potrebné snahu poslancov predkladajúcich zákon veľmi oceniť. Myslím si však, že myšlienka sprístupniť ľuďom referendum nenájde podporu v parlamente. Je to proti záujmom väčšiny poslancov a hlavne proti záujmom ich vlastníkov.

 

Ako občan žiadam, aby navrhovaný zákon doplnený o ustanovenie potrebnosti primeraného počtu petičných podpisov bol schválený. Neprosím, ale žiadam. Žiadam preto, lebo  občania majú ústavné právo na priamu moc. Žiadam preto, lebo tu máme mať demokraciu. Žiadam preto, lebo poslanci na rozdiel od občanov nemajú právo na priamu moc, ktorú si podľa mňa privlastnili. Naopak, poslanci majú povinnosť zastupovať občanov. Majú povinnosť každodenne zisťovať a presadzovať prianie občanov a to pri každom jednom schvaľovanom zákone. To im káže Ústava SR.

Mám ešte otázku. Nájde človek v tejto krajine, ktorý by nechcel mať možnosť priamo spolurozhodovať o tejto krajine? Rozhodovať priamo o tom v akom štáte a v akých podmienkach budú žiť jeho deti? Nechceme rozhodovať len o ľuďoch ktorí nás budú zastupovať.  Toto nefunguje. Od revolúcie sme zažili len samé sklamania zo strany politikov. Nechceme len voliť vo voľbách menšie zlo z ponuky "zástupcov", ktorých za nás niekto na kandidátky vybral. Chceme rozhodovať o riešeniach, o zákonoch. To je jediná cesta ako zmeniť veci k lepšiemu.  Som si istý a je to logické, že väčšina ľudí túto možnosť chce mať. Ale potom mám aj ďalšiu otázku. Keď parlament  nechce schváliť takýto zákon, zastupujú poslanci občanov SR? Podľa ústavy je to ich povinnosť, majú a musia plniť naše priania. Ak to nerobia, porušujú ústavu.

  

To je môj názor. Nemusí byť rovnaký ako ten Váš. Napíšte do blogu alebo diskusie, čo si o tom myslíte vy. Diskutujme argumentujme a hlavne hlasujme o zákone. Zistime spolu, aký je názor občana SR o referende a možnosti jeho použitia.

 

Občania, ak sa nezačneme zaujímať o zákony, bude sa život v tejto krajine pre naše deti len zhoršovať.

 

A ako to je vo Šviačiarsku? Tam občania postupne získavajú skutočnú moc, o tom však naše média pre istotu nepíšu. Podrobnopsti o Šviačiarskej demokracii čítajte tu:

http://skutocnysnem.sk/vo-svajciarsku-bezna-prax-u-nas-tabu-preco

Či budeme mať systém demokratickej moci občana aj u nás, je len na vôli občana a jeho ochote pre to aj niečo urobiť. Politici to neurobia istotne. Urobte to občania pre svoje deti. Hlasujte prosím o zákonoch a o otvorených listoch TU na tomto portáli.

 

A Tu je linka k popisovanému zákonu:

Diskusia